امروز پنج شنبه  16 تير 1401
تعداد بازدید : 108 - تاریخ خبر : 1401/02/26 - 15:50
تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن

بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی محور گفتگوی صیح پارسی 26 اردیبهشت صبح پارسی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در بخش اول برنامه روانشناس گفت: برای آنکه تعریفی از عشق داشته باشیم باید به دوران جنینی هر فرد برگردیم که در رحم مادر با امنیت خاطر در حال رشد است؛ اما در زمان تولد اولین رنج به انسان وارد می‌شود و این مسئله با گریه کودک قابل مشاهده است. در آن زمان تنها آغوش مادر می‌تواند کودک را آرام کند اما از آنجایی که دیگر در یک جسم مستقل حضور داریم ناچار می‌شویم با تشکیل ارتباطات جدید، تغییرات ایجاد شده و جدایی از جسم مادر را جبران کنیم.  این مسئله تا جایی پیش می‌رود که فرد کسی را پیدا می‌کند که تماما با او ارتباط برقرار می‌کند و تمامی احساسات آن‌ها بر روی یکدیگر تاثیر می‌گذارد و در نتیجه عشق شکل می‌گیرد.

آزمایش‌های صورت گرفته توسط دانشمندان نشان می‌دهد زمانی که یک فرد عاشق تصویر معشوق خود را می‌بیند واکنش‌های مغز او کاملا به واکنش‌های مغز یک معتاد شباهت دارد و از لحاظ انرژی در بالاترین حالت ممکن است. وقتی مدتی از رابطه می‌گذرد واکنش مغز عاشق همچنان به همان‌گونه است اما حالت اعتیاد گونه ندارد و بیشتر به سمت وابستگی کشیده شده است. در این حالت عشق از نوع فانتزی خارج شده و واقع‌گرایانه‌تر به حساب می‌آید.

به تعریف ساده عشق معنای مجموعه‌ای از احساسات که شامل اندوه، شادی و موارد می‌شوند است. زوجین به دو دسته تقسیم می‌شوند یک دسته افرادی هستند که مجادله می‌کنند و دسته دیگر کسانی هستند که از دنیا رفته‌اند. باید بدانیم در تمامی روابط دنیا گفت‌وگوهایی وجود دارد که ناراحتی‌هایی در آن وجود دارد اما افراد باید بدانند چه‌موقع، کجا و چگونه صحبت کنند تا هویت خود و همسرشان را حفظ کنند و ارزش عشق خود به همسرشان را به یاد بیاورند.

وی افزود: برای داشتن رابطه بهتر باید نکاتی را رعایت کرد و از برخی موارد نیز خودداری کرد؛ در مرحله اول افراد بهتر است "باید‌ها" را کنار بگذارند. اگر فردی برای همسر خود کاری انجام داده دلیل نمی‌شود که همسر او نیز به اجبار رفتار مشابهی صورت دهد. در مرحله دوم افراد باید "اگرها" را کنار بگذارند چرا که وجود آن رابطه را به حالت فانتزی و غیرواقعی به وجود می‌آورد؛ این دلیل‌تراشی‌ها باعث آسیب دیدن رابطه می‌شوند. در ادامه مواردی مانند هراس داشتن و قضاوت کردن وجود دارد که بر کیفیت رابطه آسیب می‌زند.

روانشناس ادامه داد: یکی از مسائل دیگری که تاثیر بسیار منفی در رابطه دارد مطرح کردن دردها و رنج‌ها در بحث‌های مختلف است؛ اگر ما این دردها را نبخشیم و بیان کنیم ناراحتی بیشتری را به وجود می‌آوریم. زوج‌ها باید لایه‌های منفی مختلف را شناسایی کنند می‌توانند جلوی ایجاد ناراحتی‌ها را بگیرند. افراد باید بدانند کسی که عاشق آن هستند قرار نیست دردها و رنج‌های آن‌ها را برطرف کند و آن‌ها خود مسئول این امر هستند. به طور کلی معشوق را می‌توان پیدا کرد اما زندگی عاشقانه را باید ساخت.

عبدالهی گفت: کسی که عاشق می‌شود بیشتر از توان خود برای معشوق خود انرژی می‌گذارد اما با گذر زمان این عشق اعتیادگونه به وابستگی تغییر شکل می‌دهد و در آن زمان افراد با احترام‌گذاشتن به یکدیگر عشق خود را نشان می‌دهند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که عشق را از بین می‌برد عدم احترام است. افراد باید در ارتباطات خود از جملات و کلماتی استفاده کنند که احترام و صمیمیت خود را به نمایش بگذارند.

وی افزود: توصیه می‌شود افرادی که در زندگی مشترک خود به مشکل بر می‌خورند به متخصصان روابط زوجین مراجعه کنند تا با بررسی مسائل موجود مشکلات خود را حل کنند. به طور کلی خودشناسی باعث می‌شود تعامل بهتری با شریک زندگی صورت گیرد.

او ادامه داد: عشق حقیقی با عشق‌هایی که در سینما و رمان‌ها به نمایش گذاشته می‌شود بسیار متفاوت است. عشق حقیقی می‌تواند از خودگذشتگی‌های یک فرد برای برطرف کردن نیاز‌های مادی و معنوی همسر خود باشد. عشق‌ حقیقی در ساده‌ترین و معمولی‌ترین حالت‌های زندگی وجود دارند و خود را نشان می‌دهند.

در بخش دوم برنامه کارشناس زبان و ادبیات فارسی گفت: علت انتخاب روز ۲۵ اردیبهشت به عنوان روز بزرگداشت فردوسی در واقع به ۲۵ اسفند ماه و پایان سرایش شاهنامه برمی‌گردد. محمد یاحقی پیشنهاد داشتند که همان روز به عنوان بزرگداشت فردوسی در نظر گرفته شود اما به دلیل نزدیکی به نوروز و ایام عید تصمیم شد این روز به بهار منتقل شود.

جواهری دلجو اظهار کرد: سرایش شاهنامه ۱۶ الی ۱۷ سال به طول انجامیده و ۱۴ الی ۱۵ سال نیز ویرایش آن انجام شده و در مجموع آماده‌سازی شاهنامه سی سال به طول انجامیده است. این امر نشان می‌دهد که ویرایش متن چقدر اهمیت دارد.

او ادامه داد: رزم رستم و اشکبوس از زیباترین نبردهای تن به تن در شاهنامه به حساب می‌آید که در زمان پادشاهی کی‌خسرو صورت گرفته است. این داستان از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود چرا که بین روایت‌هایی مانند زندگی سیاوش و فرزندان او و همچنین داستان بیژن و منیژه است. این نبرد نقطه عطفی در شاهنامه به حساب می‌آید.

وی افزود: وقتی در زمان پادشاهی کی‌خسرو ایرانیان از تورانیان به صورت پیاپی شکست می‌خوردند ورود رستم و شروع نبرد با اشکبوس باعث پایان شکست‌ها و آغاز پیروزی‌ها می‌شود. از این رو چنین نبردی اهمیت بسیار بالایی دارد. آرایش نظامی موجود در شاهنامه در این نبرد به خوبی نمایش داده شده و ما متوجه وجود سه بخش در سپاه آن زمان می‌شویم. در این نبرد سپاه شامل بخش‌های مختلفی بوده که در قسمت مرکزی و قلب آن فرمانده وجود داشته است.

این کارشناس زبان و ادبیات فارسی اظهار کرد: شاهنامه فردوسی از شاهنامه منصور ابومنصور که به زمان ساسانی برمی‌گردد به جای مانده است و منبع مکتوب محکمی دارد. علت ماندگاری شاهنامه فردوسی جامعیت داشتن آن است چرا که از نظر زبان، دستور، تاریخ، جغرافی، اخلاق، خانواده و عشق کامل است. فردوسی در شاهنامه از تمامی موارد فوق نوشته و روایات جامعی دارد. از ویژگی‌های دیگر شاهنامه شخصیت‌پردازی و داستان‌پردازی زیبا در آن است که تنها فردوسی در زمان خود توانسته به چنین شکلی روایت داشته باشد.

جواهری دلجو گفت: پیش از جنگ رستم و اشکبوس، رهام به جنگ اشکبوس می‌رود اما نمی‌تواند دوام بیاورد و فرار می‌کند و این باعث می‌شود رستم از عصبانیت به صورت پیاده و بدون اسب وارد میدان جنگ شود.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار و میلاد شیران با نیره سادات عبدالهی مقدم، روانشناس و نیلوفر جواهری دلجو، کارشناس زبان و ادبیات فارسی به گفت و گو نشستند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما در احکامى جداگانه کورش مفاخری را به عنوان رییس مرکز طرح, برنامه و ارزیابى و سید باقر حاجى سید رضى را به سمت رییس مرکز تولید و فنى این معاونت منصوب کرد.

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل تابستان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «مکس شعبده باز»، «کلاس 83»، «شاهدی از غیب» و «کسی نمی تونه حریفت بشه» 4 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما دیدنی می شوند.

 با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۲۲، شبکه ورزش نخستین برنامه مربوط به جام جهانی فوتبال را با عنوان «تا جام جهانی» از امشب (سه‌شنبه ۷ تیرماه) روانه آنتن می‌کند.

معاون سیما به مناسبت رونمایی از سند تحول رسانه ملی، طی یادداشتی ، ضرورت بروزرسانی و پیشرفت در این عرصه را در امر تحول رسانه اجتناب ناپذیر دانست و معاونت سیما را بزرگترین بازوی اجرایی و عملیاتی تحقق سند راهبری تحول در سازمان صداوسیما توصیف کرد.

پخش سریال «برف بی صدا می بارد» از جمعه شروع می شود.

معاون سیما در سفر به پایتخت مقاومت کشور بر استفاده از ظرفیت های استانی در برنامه سازی سیما و تولید آثاری فاخر با محوریت شهید حاج قاسم سلیمانی تاکید کرد.

برنامه «به خانه بر می گردیم» جمعه ۱۰ تیرماه مصادف با اول ذی الحجه سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) که به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است ویژه این مناسبت از ساعت ۱۶:۲۰ تماشایی می شود.

در تعطیلات پایان هفته و همچنین عید سعید قربان با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید؛ «ریون ناقلای کوچولو»، «بچه های کلاس هشتم»، «آخرین مبارز»، «اژدهای چاق وارد می شود»، «پدر ما»، «18 هدیه»، «لویی و لوکا در ماموریتی به ماه»، «صاحبخانه مزاحم» و «جرنی و پدربزرگ» فیلم های جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مجله سینمایی «سینما هویت» به تهیه کنندگی پیمان خزلی از تاریخ ۱۸ تیر ۱۴۰۱ هر روز ساعت ۱۷:۱۵ با پخش یک فیلم سینمایی و تحلیل و بررسی آن از شبکه امید پخش می‌شود.

تصاویر جدید از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

سامانه بروز رسانی و بازسازی تولیدات فاخر و خاطره ساز پویانمایی در مرکز پویانمایی صبا راه اندازی شد.

شبکه پنج سیما، با شروع فصل تابستان ویژه برنامه های متنوع و جذابی را برای مخاطبان تدارک دیده است. این شبکه از اولین هفته تیرماه، سریال جدید داستان یک شهر را شروع به پخش کرده است و برنامه هایی نظیر «شهر امن»، «شب فیروزه ای»، «کهکشانیا»، «سلام تهران»، «پریزاد»، «شهرک رنگین کمان2»، «رنگین کمان»، «ماهرشو» و جشنواره فیلم های سینمایی را نیز در جدول پخش برنامه های تابستان خود جانمایی کرده است.  

برنامه «از آسمان» در تازه‌ترین قسمت خود که پنجشنبه ۹ تیر روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود به سراغ زندگی شهید سید مصطفی موسوی یکی از جوان‌ترین شهدای مدافع حرم اهل بیت (ع) رفته است.

پویش مردمی هر خانه یک پرچم به مناسبت عید غدیر خم آغاز شد.

برنامه تلویزیونی «نسیما» به عنوان تنها دوربین مخفی صداوسیما به تهیه کنندگی و کارگردانی پرهام عمرانی در دهمین قسمت خود به مناسبت روز ازدواج به مساله ازدواج آسان پرداخت.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

معاون سیما در سفر به پایتخت مقاومت کشور بر استفاده از ظرفیت های استانی در برنامه سازی سیما و تولید آثاری فاخر با محوریت شهید حاج قاسم سلیمانی تاکید کرد.

برنامه ی «شب فیروزه ای» امشب چهارشنبه 15 تیرماه ساعت21 با حضور فخرالدین صدیق شریف هنرمند پیشکسوت تلویزیون، تئاتر و سینما و امید معنوی مداح آیینی تماشایی می شود.

برنامه تلویزیونی «برسد به دست فردا» شامگاه جمعه ۱۷ تیرماه، ساعت ۲۲:۳۰ با موضوع «اینترنت و ارتباطات نوین» روی آنتن شبکه چهارسیما می‌رود.

مستند «بردی» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید عدنان طاهری و از تولیدات شبکه مستند به سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی راه یافت.

برنامه «از آسمان» در تازه‌ترین قسمت خود که پنجشنبه ۱۶ تیر روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود به سراغ زندگی شهیدِ بروجنی علیرضا جیلان رفته است.

مجله سینمایی «سینما هویت» به تهیه کنندگی پیمان خزلی از تاریخ ۱۸ تیر ۱۴۰۱ هر روز ساعت ۱۷:۱۵ با پخش یک فیلم سینمایی و تحلیل و بررسی آن از شبکه امید پخش می‌شود.

در دومین قسمت از برنامه ساعت سینما، پویانمایی سینمایی «وال ئی - Wall.E» پس از نقد و تحلیل برای علاقه مندان سینما، پنج شنبه، ۱۶ تیر، ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در برنامه تلویزیونی شبکه افق گفت: تشکیل دوباره وزارت بازرگانی خطر بازگشت ارز رانتی و رانت‌خواران را در پی خواهد داشت.

علی ولیانی، بازیگر سینما و تلویزیون مهمان دیشب شب‌نشینی بود؛ او در این برنامه از نحوه ورود خود به حوزه بازیگری صحبت کرد و علاقه‌اش نسبت به چارلی چاپلین را توضیح داد. وی همچنین در ادامه از همکاری خود با مهران مدیری سخن گفت.

در تعطیلات پایان هفته و همچنین عید سعید قربان با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید؛ «ریون ناقلای کوچولو»، «بچه های کلاس هشتم»، «آخرین مبارز»، «اژدهای چاق وارد می شود»، «پدر ما»، «18 هدیه»، «لویی و لوکا در ماموریتی به ماه»، «صاحبخانه مزاحم» و «جرنی و پدربزرگ» فیلم های جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

 مجموعه تلویزیونی «اقیانوس آرام» در پنجمین قسمت خود که امروز چهارشنبه ۱۵ تیرماه ساعت ۱۸ روانه آنتن می‌شود میزبان وحید فرجی عکاس و مستندساز جوان خواهد بود.

برنامه این هفته «رواق» از مسجد بزرگ امام حسین به روی آنتن می رود.

شبکه پنج سیما برای ارج نهادن به ارزش های والای عید غدیر و تکریم این روز معنوی، پویش «یک یا علی» را با هدف مشارکت مردم عزیز ایران و شهروندان گرامی در امور خیر اجتماعی و خانوادگی راه اندازی کرده است.

‌همزمان با برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر مرکز پویانمایی صبا موفق شد با ارائه ۵ اثر در این جشنواره، به بخش مسابقه پویانمایی این رویداد بین المللی راه یابد.

رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه شهر امن : هر اتوبوس می تواند حدود 40 خودرو را در ترافیک و در بحث حمل و نقل عمومی از معابر شلوغ حذف کند.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما