امروز پنج شنبه  29 مهر 1400
تعداد بازدید : 204 - تاریخ خبر : 1400/06/21 - 10:29
در کنار پروانه ها؛ نمایش مفاهیم اخلاقی و انسانی به دور از شعار زدگی

«در کنار پروانه ها» مجموعه تلویزیونی محرمی شبکه دو سیما به طورغیرمستقیم به مفاهیم عاشورایی ارتباط دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما ، «در کنار پروانه ها» مجموعه تلویزیونی محرمی شبکه دو سیما به طورغیرمستقیم به مفاهیم عاشورایی ارتباط دارد.

یکی از وظایف سیما تولید و پخش سریال هایی برای پاسخگویی به نیازهای مخاطب در مناسبت های مختلف ازجمله ایام سوگواری برای سالار شهیدان است.

این نوع سریال ها دو دسته هستند؛ گروه اول، شامل آثاری است که به طور مستقیم به آن مناسبت می پردازند؛ مثل سریال های تاریخی-مذهبی، یا آثاری که نمادها و شعائر مذهبی در آنها آشکار است. اما گروه دوم، محصولاتی هستند که به طور غیرمستقیم،مفاهیم مرتبط با آن مناسبت خاص را دستمایه قرار می دهند.

«در کنار پروانه ها» در گروه دوم قرار دارد؛ این سریال با رویکردی متفاوت و به دور از شعارزدگی و مستقیم گویی به مفاهیمی در ارتباط با محرم و عاشورا پرداخته است. این مجموعه تلویزیونی در ژانر ملودرام تقسیم بندی می شود و در قالب تراژدی، قصه ای با مضمونی اجتماعی و اخلاقی را نمایش می دهد؛ این قصه به انگاره های معنوی، انسان دوستانه ، اخلاقی و عدالتخواهانه که در متن و بطن فرهنگ عاشورایی تبلور یافته اند می پردازد.

«درکنار پروانه ها» به کارگردانی داریوش یاری و تهیه‌کنندگی بهروز مفید، روایتی با محوریت یک جوان به نام «رهی»(با بازی خوب و روان سامرند معروفی) است. جوانی از طبقه زحمتکش و جنوب شهری که همراه خانواده اش تحت فشار معیشتی زندگی می کنند و این شرایط او را به زندگی بدبین کرده است.

رهی، در سیاهی و پوچی به سر می برد تا آنجا که حتی وقتی با یک عابر پیاده تصادف می کند حاضر نمی شود به او کمک کند! اما همین تصادف، او را در مسیر تازه ای قرار می دهد. چون رهی از ناراحتی قلبی رنج می برد و بعد از یک ایست قلبی مجبور به پیوند قلب می شود. بازی روزگار باعث می شود که همان جوانی که توسط رهی مضروب شده بود، قلبش را به او اهدا کنند. پس از انجام این عمل و بهبودی حال رهی، مادر جوان اهدا کننده قلب از رهی می خواهد که به روستای آنها در شمال برود و جای خالی آن جوان را برایشان پر کند.

فضای سریال به اقتضای مناسبت این روزها که در آستانه اربعین حسینی قرار داریم، تراژدیک است. اما رفته رفته و با انتقال فضای سریال به شمال کشور،متفاوت خواهد شد و ماجراهای غافل گیر کننده ای برای شخصیت اصلی سریال پیش خواهد آمد.

با وجود ریتم آرام سریال اما حوادث و اتفاقات پیش بینی نشده و جزئیات فیلمنامه در سریال «درکنار پروانه ها» موجب شده تا این سریال یک روایت معماگونه پیدا کند. به ویژه این چالش و رازمگو که رهی قلب فردی را در سینه دارد که خودش باعث مرگ او شده و حالا نیز باید بجای او در کنار خانواده اش قرار بگیرد و به آنها کمک کند.  

یکی از ویژگی های «در کنار پروانه ها» تنوع بصری و استفاده از لوکیشن های متعدد است. این سریال در خلق فضا و بازنمایی زندگی یک خانواده کم درآمد و ساکن محله ای قدیمی در جنوب شهر تهران موفق است و توانسته این فضا را برای مخاطب، ملموس و محسوس دربیاورد.

یکی از مفاهیم برجسته در این مجموعه، بازنمایی بخشی از رنج های اقشار محروم و کم برخوردار، بدون افتادن به پرتگاه سیاه نمایی است. این سریال به خوبی نشان می دهد که در هر شرایطی، امید و نجات نزدیک است، به شرطی که فرد، خودش بخواهد از تیره روزی دور شود.

آنچه «در کنار پروانه ها» را به ایام محرم  صفر و روزهای در آستانه اربعین حسینی متناسب ساخته، تحول قهرمان داستان در أثر مواجهه با یک بحران است. برخی از انسان ها در بحران ها و شرایط دشوار دچار اضمحلال و سقوط می شوند. اما ایمان و اخلاق موجب می شود که انسان گرفتار در پیله مشکلات تبدیل به پروانه و وارسته شود. الگوی تحول از عمق بدی به اوج نیکی و رستگاری و رهایی، «حر» این قهرمان آزادگی است.

قهرمان سریال «در کنار پروانه ها» نیز مسیری مشابه را طی می کند. رهی، آنچنان در باتلاق مشکلات روزمره اش گیر می کند که حتی برای نجات خواهرش از زندان، خودش را طعمه طرح دزدی قرار می دهد. اما یک تصادف ناخواسته و حوادث پس از آن، زندگی را برای او به گونه ای دیگر شکل می دهد. البته زمینه های تحول در او از ابتدا وجود دارد و گویی خودش با خدا لج بازی می کند. چنانچه از همان ابتدای سریال او خوابی می بیند که در آن یک فرد در حال خطاطی یک آیه از قرآن است؛ آیه ای با مضمون امید و گره گشایی و حل مشکلات. هر چند که این خواب ریشه در واقعیت دارد، چون شغل پدرش خوشنویسی است، این خواب تکرار شونده نیز ریشه در آن واقعیت دارد. این بهانه دراماتیک در سریال «در کنار پروانه ها» ضمن اینکه با چینش داستان و ارتباط کاراکترها و موضوعات، منطق یافته است، کلید محتوای این سریال هم هست.

تغییر فضای سریال از جنوب تهران به مناطق سرسبز و زیبای شمال کشور، استعاره ای از تغییر حال و هوای شخصیت محوری این سریال است. یکی از نقاط قوت «در کنار پروانه ها» نمایش قاب های زیبا و چشم نواز از شمال است.

گفتنی است، علاوه بر سامرند معروفی، بازیگران دیگری چون پروانه معصومی، برزو ارجمند، بیتا سحرخیز، محمود جعفری، نسرین بابایی، نگار عابدی، شهین تسلیمی، وحید رحیمیان، الناز اسماعیلی، مجید پتکی و…نقش آفرینان «در کنار پروانه ها» هستند. احسان خواجه امیری نیز خواننده تیتراژ پایانی این سریال است.

 

 

انتهای پیام/ج

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

«فوتبال برتر» امروز سه شنبه ۲۰ مهر و همزمان با پخش زنده دیدار فوتبال بین تیم های ملی ایران و کره جنوبی، فصل جدیدی از این برنامه را کلید می زند.

چندین فیلم پلیسی جدید تولید شده در مؤسسه فرهنگی هنری ناجی هنر این هفته از شبکه های یک و سه سیما پخش می‌شود.

شبکه ورزش به زودی و همزمان با ایام ربیع الاول با طرح‌های جدیدی به استقبال فصل جدید لیگ‌های ورزشی می‌رود.

در روزهای پایانی هفته پنج‌شنبه و جمعه 22 و 23 مهر ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «با من حرف بزن»، «شهر طغیان» و «خواب آب» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

از فیلم تلویزیونی «پسرم رسول» اثری از شبکه پنج سیما در جشنواره بین المللی فیلم کودک تقدیر شد.

در آخرین روزهای تصویربرداری «سرجوخه» از تیزر تازه این سریال به تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری و کارگردانی احمد معظمی رونمایی شده و چند تن از بازیگران پیشکسوت آن معرفی شدند.

ویژه برنامه «قرار ما» به تهیه کنندگی مجید صفری، به مناسبت آغاز امامت مهدی صاحب الزمان از شبکه یک پخش می شود . 

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد 79.2 درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه تلویزیونی «افرا» از شبکه یک با 46 درصد مخاطب و کسب رضایت «در حد زیاد» 82.9 درصدی پربیننده‌تر از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی در صدر سریال‌های سیما قرار گرفت.

در روزهای پایانی مهر ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «کونگ فو حیرت انگیز استاد هو»، «عملیات کف دریا»، «احساس خفگی» و «هدیه» 4 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

«مثبت دست فرمون» با کارگردانی و اجرای حامد تهرانی با شروع فصل سوم این مسابقه از امشب ۲۳ مهرماه روانه آنتن شبکه نسیم می‌شود.

آرش معیریان برای شبکه سه تلویزیون سریال ۹۰ شبی می سازد.

مجموعه مستند داستانی «سه شنبه ۱۴ جولای» به کارگردانی سید جواد حسینی از امروز شنبه ۲۴ مهر حوالی ساعت 18 از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

 در شب گذشته سردار منتظر المهدی مشاور فرمانده ناجا و دستیار فرمانده سایبری کشور به همراه مدیرگروه فیلم و سریال شبکه دو سیما آقای بهرنگ ملک محمدی از یکی لوکشین های اصلی سریال «نوار زرد ۲» بازدید داشتند.

دو بازیگر جدید به سریال تلویزیونی «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل پیوستند.

همزمان با ادامه مراحل تصویربرداری سریال «مستوران»، علی دهکردی نیز به جمع بازیگران این سریال تلویزیونی پیوست.

 

مجموعه مستند جدید سه قسمتی «آبگیر؛ آبادی حیوانات آفریقا» از شنبه 17 مهرماه در قاب چهارسوی علم شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

اولین و دومین قسمت از برنامه «شهرک رنگین کمان» با محوریت آموزش مهارت های زندگی و مدیریت بحران به تهیه کنندگی مریم وطن پور روزهای شنبه و یکشنبه حوالی ساعت ۱۵:۱۵ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

اولین قسمت از فصل سوم مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به تهیه کنندگی سپهر محمدی و کارگردانی اصغر توسلی با آغاز ماه ربیع 17 مهرماه هرشب ساعت 23 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

تهیه‌کننده سریال «بی‌نشان» آگهی جذب هنرور منسوب به این پروژه را جعلی دانست و تاکید کرد اطلاعات این پروژه از کانال رسمی آن منتشر می‌شود.

برنامه «اسرار سینما»، میان برنامه جدید شبکه نمایش از فردا به روی آنتن می رود.

 

برنامه های ویژه شبکه قرآن و معارف سیما به منظور گرامیداشت هفته وحدت، اعلام شد . 

در قسمت امشب «سریالیست»، پدرام کریمی میزبان بازیگر و کارگردان سریال «گاندو2» است و کوروش سلیمانی نیز پرونده سریالهای امنیتی را در برنامه باز می‌کند.

مجموعه مستند «رازهای آشکار» تولید جدید شبکه مستند درباره 6 انقلاب بزرگ دنیا است که از امشب (پنج‌شنبه 29 مهرماه) ساعت 22 روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

نیوشا ضیغمی در سومین تجربه نقش آفرینی خود در تلویزیون جلوی دوربین سریال «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل رفت.

به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت با سر سعادت حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) در برنامه "جان جهان"جشن ولادت برگزار می شود.

برنامه تلویزیونی « پرنیان صدا» جمعه 30 مهرماه ساعت 20 میزبان منوچهر والی زاده استاد صدا و دوبله ایران خواهد بود. 

برنامه‌های درسی مدرسه تلویزیونی ایران روز پنجشنبه اعلام شد .

سیزدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه، روز چهارشنبه بیست و هشتم مهرماه، ساعت ۲۲ با اجرای دکتر عطاءالله بیگدلی از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

امروز مسابقه استقلال ـ هوادار تهران، و همچنین سه فوتبال خارجی از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

دهمین قسمت از برنامه «چراغ مطالعه» با حضور وحید یامین‌پور نویسنده کتاب «نخل و نارنج» روی آنتن می رود.

سی‌امین قسمت فصل هشتم «چرخ» به گفت‌وگو با عضو کارگروه علمی جایزه‌ی مصطفی(ص) اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، چهار‌شنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» پنجشنبه با حضور فاتح قله اورست و صنعتگر حوزه خودرو روی آنتن می‌رود.

برنامه صبح پارسی امروز با حضور متخصص طب سنتی و کنترلرهای برج مراقبت بر روی آنتن رفت.

مجموعه تلویزیونی «بی همگان» به کارگردانی رضا کریمی نیمه آبان ماه واردمرحله تولید خواهد شد.

سرهنگ مرادی معاون اجتماعی پلیس پایتخت در برنامه «سلام تهران» در خصوص انتشار کلیپِ جنجال برانگیز برخورد مأموران ناجا با یک خانم که واکنش ‌های متعددی داشت توضیحاتی ارائه داد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد