امروز شنبه  3 آبان 1399
تعداد بازدید : 325 - تاریخ خبر : 1399/07/08 - 09:56
دکتر قاسمی رییس شوراى سیاست گذارى سلامت صداوسیما در نشست با نمایندگان ناشنوایان خبر داد:
مناسب سازی برنامه ها و سریال ها برای ناشنوایان

در نشست رییس شوراى سیاست گذارى سلامت صداوسیما با انجمن و تشکل های معلولان و ناشنوایان و سازمان بهزیستی بر لزوم تعامل بیشتر انجمن ها و سازمان های مرتبط برای مناسب سازی برنامه ها و توجه به مشکلات معلولان و ناشنوایان تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در نشست رییس شوراى سیاست گذارى سلامت صداوسیما با  انجمن و تشکل های معلولان و ناشنوایان و سازمان بهزیستی بر لزوم تعامل بیشتر انجمن ها و سازمان های مرتبط برای مناسب سازی برنامه ها و توجه به مشکلات معلولان و ناشنوایان تاکید شد.

دکتر محمد مهدی قاسمی رییس شوراى سیاست گذارى سلامت صداوسیما در نشستی که با حضور نمایندگان چند انجمن ناشنوایان و سازمان بهزیستی در آستانه روز جهانی ناشنوایان (8 مهر) برگزار شد، گفت: میزان توجه شبکه های سیما به جامعه معلولان روزانه بیش از 5 ساعت است اما انتظارات و کمبودها را قبول داریم که پاسخ به آن ها نیازمند ارتباط وثیق تر انجمن ها با این شورا است.

مدیر شبکه سلامت ادامه داد: در شرایطی که شبکه های سیما روزانه چند صد ساعت برنامه در ساختارهای مختلف پخش می کنند حتما بخشی از زمان به ناشنوایان و معلولان عزیز اختصاص دارد که البته باید درباره کیفیت و اثربخشی آن تعامل بیشتری شود.

قاسمی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد مناسب سازی از چندین ماه گذشته در این شورا تصریح کرد: مکاتباتی از جمله با دکتر قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور انجام دادیم که درخواست کردیم اولویت های مناسب سازی در کل کشور، معرفی کارشناسان این حوزه، موضوعات مرتبط با حوزه مناسب سازی در همه ابعاد مختلف، معرفی سوژه های رسانه ای و تکالیف مصوب شده هر ارگان و نهاد را در اختیار رسانه ملی قرار دهند چرا که ما به اطلاعات کامل در این زمینه برای انجام یک کار اساسی و بنیادی نیاز داریم.

وی خاطرنشان کرد: مناسب سازی بخشی از برنامه ها در شبکه های تلویزیونی برای قشر کم شنوا و ناشنوا که در ارتقای دانش و مهارت ناشنوایان نقش مهمی ایفاء می کند از وظایف رسانه است که باید به طور جدی به این مهم پرداخته شود.

قاسمی ادامه داد: همگان از رسانه انتظار دارند ولی خیلی از اتفاقات باید در حوزه آموزش و پروش و خانواده ها نیز صورت گیرد که متاسفانه در بعضی مواقع از آن غفلت شده و پیکان انتقادها و مطالبات تنها متوجه رسانه می شود.

قاسمی افزود: راهکار عملیاتی این است که جلسات «کمیته مناسب سازی» مرتب برگزار شود و این اتفاق در حال حاضر به صورت هفتگی افتاده است تا به نیاز جدی این قشر از جامعه دقیق تر پرداخته شود.

مدیر شبکه سلامت با تاکید بر ضرورت وجود یک برنامه ویژه برای معلولان گفت: این برنامه می تواند به تریبونی برای این قشر تبدیل شود تا با بیان مشکلات و دغدغه های این عزیزان، گامی در جهت بهبود شرایط و بهره مندی از خدمات اجتماعی آن ها بردارد. حتی علاقه مندیم یکی از معلولان عزیز آشنا و کاربلد در حوزه رسانه مجری این برنامه شود.

مدیر شبکه سلامت خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم برای تقویت روحیه و افزایش اعتماد به نفس این قشر از جامعه، برنامه های ویژه با اجرای یک معلول به روی آنتن برود تا مخاطبان این پیام را دریافت کنند که هیچ  مشکلی نمی تواند مانع پیشرفت و موفقیت آن ها شود و اگر برای حضور معلولان در اجتماع تلاش شود  راهکارهای مختلفی نیز برای حل مشکلات به وجود خواهد آمد.

وی همچنین علاوه بر ضرورت توجه ویژه به بحث های مربوط به معلولان، پرداخت به مسائل مربوط به سالمندان را هم از دیگر اولویت های شبکه سلامت برشمرد که در آینده نزدیک در جدول پخش این شبکه قرار خواهد گرفت.

قاسمی در ادامه فرآیند کار در رسانه ملی را مبتنی بر همکاری با ارگان ها، نهادها و مجامع علمی کشور برشمرد که می توانند در تولید محتوا به یاری رسانه بیایند و در این مورد به خصوص با مشخص شدن اولویت ها و رسیدن به یک جمع بندی می توان در کل سازمان یک حرکت اصولی برای مناسب سازی شکل بگیرد.

وی با اشاره به برخی اختلاف سلایق در خصوص زبان اشاره ناشنوایان گفت: معتقدم زبان اشاره ای را که بر اساس منابع موجود، سال ها در رسانه سابقه دارد نمی شود به یک باره زیر سوال برد و سازمان بهزیستی باید درباره نکات برخی از انجمن ها یکبار برای همیشه تعیین تکلیف کند.

دکتر قاسمی در پایان گفت: با هماهنگی شبکه های سیما برای مناسب سازی سریال های پرمخاطب تلویزیون برای ناشنوایان عزیز نیز برنامه ریزی و اقدام خواهیم کرد.

 

مرجع  مترجمان ناشنوا در رسانه، کتاب های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

شیدا صدردانش سردبیر اخبار ناشنوایان و مترجم ناشنوایان هم در این نشست گفت: از سال 64 در سازمان صداوسیما بخش خبری ناشنوایان شروع به کار کرد. مبنای کار ما 4 جلد کتاب لغت زبان اشاره است که این  لغت ها را خود ناشنوایان جمع آوری کرده اند. روند تهیه و جمع آوری آن و تدوین و چاپ آن نیم قرن به طول انجامیده است که تنها مرجع زبان اشاره در ایران همین چهار جلد کتاب است که دانشگاه علوم بهزیستی کتاب ها را چاپ کرده است.

وی با اشاره به اینکه مرجع ما همین کتاب معتبر است، افزود: متاسفانه مدتی است در فضای مجازی تبلیغاتی علیه ما شده است که امیدواریم با همکاری ارگان ها و سازمان های مربوطه این مساله شفاف سازی شود.

 

آمادگی سازمان بهزیستی برای تعامل بیشتر با رسانه در جهت پاسخگویی به نیاز معلولان

صافی کارشناس بهزیستی از حوزه توانبخشی هم در این نشست با تشکر از دکتر قاسمی برای ایجاد فرصتی برای شنیدن مشکلات این قشر از جامعه گفت: در حوزه ناشنوایان چهار تشکل داریم انجمن ملی زبان اشاره، شبکه ملی ناشنوایان، انجمن خانواده ناشنوایان و کانون ناشنوایان که سازمان بهزیستی با این تشکل ها ارتباط تنگاتنگ دارد.

وی افزود: هم اکنون تغییر سلیقه ای درباره زبان اشاره رخ داده و برخی معتقدند آنچه که در حال ارائه است ترجمه تحت لفظی است و درک درستی از زبان اشاره به ما نمی دهد.

ما یک کارگروه زبان اشاره تشکیل دادیم و در این نشست ها توافق نامه ای حاصل شد که زبان اشاره ایرانی، زبان مورد وثوق ماست و خصوصیات آن را هم ذکر کردند که قرار است به امضای وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برسد.

صافی تصریح کرد: دوستان ما در رسانه ملی ظرفیت هایی ایجاد کرده اند و من معتقدم  باید از ظرفیت های بیشتری برای ناشنوایان استفاده شود.

وی گفت: متاسفانه سهم دسترسی معلولان به مولتی مدیا در کشور به شدت پایین است و همین امر مشکلاتی را برای این عزیزان ایجاد کرده است که رسانه باید در خصوص فراگیرسازی و دسترسی ناشنوایان به این گونه خدمات اقدامات جدی تری انجام دهد و فرهنگ سازی و افزایش بحث های حمایتی در اولویت کار  قرار گیرد.

صافی اظهار داشت: درخواست من این است که ظرفیت موجود در اخبار ساعت 22:30  و شبکه خبر برقرار باشد و در کنار آن ظرفیت های جدید هم اضافه شود تا بتوانیم مخاطب یابی درستی داشته باشیم.

وی با توجه به دسترسی پایین معلولان و ناشنوایان به خدمات اجتماعی گفت: امیدواریم صداوسیما ظرفیت های دیگری را در اختیار ما بگذارد و سازمان بهزیستی این آمادگی را دارد که ظرفیت های خود را در اختیار رسانه بگذارند تا نیازهای عزیزان معلول به شایستگی پاسخ داده شود.

 

آمادگی صداوسیما برای تولید محتوا و ارائه خدمات به معلولان

خراسانی جانشین رییس دبیرخانه مناسب سازی کشور هم گفت: اگر بخواهیم به موضوع زبان اشاره به عنوان ابزاری به عنوان دسترسی پذیری نگاه کنیم این موضوع به حوزه مناسب سازی برمی گردد.

وی خاطرنشان کرد: از سه چهارماه پیش موضوع مناسب سازی و اهمیت آن را به دکتر قاسمی مدیر شبکه سلامت منتقل کردیم که خیلی سریع نظر مساعد ایشان را برای مناسب سازی در رسانه ملی دریافت کردیم و مدیر شبکه سلامت به جهت آن که رییس شورای سیاستگذاری سلامت صداوسیما هم است در ستاد مناسب سازی کشور این بحث را به صورت جدی دنبال می کنند.

وی تصریح کرد: جلسات ما در این مدت به صورت مرتب هر چهارشنبه برگزار می شود و طی این نشست ها کارها و هماهنگی هایی که باید انجام شود مورد بررسی قرار می گیرد و ما امیدواریم در آینده روشن مناسب سازی و امکان دسترس پذیری خدمات برای آحاد معلولان به شایستگی انجام شود.

جانشین رییس دبیرخانه مناسب سازی کشور تاکید کرد: علاقه مندی و تعاملی که در صداوسیما وجود دارد بسیار بالاست و می توانیم با تولید محتوا، به معلولان و ناشنوایان خدمات مناسبی ارائه کنیم.

 

لزوم ورود جدی تر رسانه به امر آموزش و فرهنگ سازی

در این نشست همچنین مروتی مدیر کمپین معلولان ضمن قدردانی از رییس شورای سیاست گذاری سلامت صداوسیما گفت: توجه به مواد ۲۰ و ۲۱ قانون حمایت از حقوق معلولان، خواست ما از رسانه ملی است، در رادیو حرکت های خوبی دیدیم در سیما هم مستند «شهر بدون مانع» نمونه بسیار خوبی بود اما توقع از رسانه ملی بیشتر است.

وی ادامه داد: آگاهی در جامعه و خانواده از نحوه برخورد و مواجهه با معلولان کم است که این امر نیازمند ورود جدی تر رسانه ملی به امر آموزش و فرهنگ سازی است.

مروتی با اشاره به برخی اشکالات در تصویر سازی معلولیت در برخی سریال های تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، برای ارایه تصویر صحیح از معلولان آمادگی تعامل و مشارکت داریم.

مهدوی دبیرکل شبکه ملی ناشنوایان در این نشست ایراداتی در خصوص زبان اشاره در رسانه مطرح کرد و محمودی از انجمن ملی ناشنوایان هم در این باره و مرجعیت زبان اشاره توضیحاتی ارایه کرد.

حمید خواجه نژاد مدیر ""روابط عمومی سیما"" هم در این نشست گزارشی از حضور مترجم ناشنوایان در «مدرسه تلویزیونی ایران» و برخی از برنامه های سیما و نیز تولیدات پویانمایی مناسب سازی شده ارایه کرد و مقرر شد زمان پخش این برنامه ها در بخش خبری ناشنوایان اطلاع رسانی شود.

برای دیدن تصاویر این جلسه اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/ج

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مستند «برهنگی کدخدا» روایتی از هفتاد سال ادعای امپراطوری آمریکا در جهان تا رسوایی نظامی آمریکا در عین الاسد است که امشب از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

جمعی از هنرمندان با انتشار پیام تبریک از انتصاب دکتر حمید شاه آبادی به عنوان معاون سیما استقبال کردند.

محمود فلاح تهیه کننده باسابقه و مدیرکل اسبق تولید صداوسیما به لقاء الله پیوست.

معاون سیما در روز ۲۸ صفر از پخش شبکه های تلویزیون بازدید و با همکاران گفتگو کرد.

خطبا و سخنرانان برجسته در بیانیه ای از انتخاب حمید شاه آبادی به عنوان معاونت سیمای جمهوری اسلامی حمایت کردند.

فیلم سینمایی «کریپتو» برای نخستین بار امشب، چهارشنبه ۳۰مهر ماه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می شود.

بیش از 50 فیلم سینمایی و تلویزیونی در روزهای پایانی ماه صفر از شبکه های سیما پخش می شود.

شبکه سلامت در روز جهانی نابینایان (عصای سفید) ویژه برنامه هایی را پخش می کند.

 

همزمان با آغاز ماه ربیع الاول؛ شبکه پنج سیما برنامه های جدید «شهران»، «هوای تهران»، مسابقه «راهی شو» و مجموعه طنز «چای نت» را روی آنتن می برد.

تهیه کننده «بمب» از جزئیات این مسابقه تلویزیونی جدید با اجرای رضا رشیدپور که از ابتدای ماه آبان روی آنتن شبکه سه می رود خبر داد. 

هویت بصری جدید شبکه قرآن و معارف سیما روز نهم ربیع الاول، همزمان با آغاز امامت حجت بن الحسن العسکری (عج الله تعالی فرجه الشریف) افتتاح و به لحاظ گرافیکی تغییرات جدّی در شبکه انجام خواهد شد.

چندین فیلم جدید پلیسی تولید شده در مؤسسه فرهنگی هنری ناجی هنر این هفته از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

در اولین روزهای آبان ماه، پنج شنبه و جمعه 1 و 2 آبان ماه و یک شنبه 4 آبان ماه مصادف با شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی همراه باشید.

برنامه تحلیلی «پایش» امشب موج گرانی ها را هدف قرار داده است و با دعوت از رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، پیگیر اقدامات مجلس به نفع مردم برای مقابله با افزایش قیمت ها خواهد بود.

خاکسپاری پیکر زنده یاد محمود فلاح فردا شنبه ۳ آبان ماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) انجام می شود.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

ششمین قسمت از فصل دوم «راهنمای مسافران کهکشان» با موضوع سحابی‌ها روز شنبه، 3 آبان ساعت 23 روی آنتن شبکه چهار می‌رود.

ششمین قسمت از فصل سوم برنامه تلویزیونی «چراغ مطالعه»؛ امشب 3 آبان ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود. چراغ مطالعه در این قسمت کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» را با حضور محمدمهدی شاکری به عنوان مترجم آن بررسی خواهد کرد.

علی مسعودی (مشهدی) دومین تجربه کارگردانی خود را با «هشت آباد» در شهر مشهد کلید زد.

مستند خارجی «پیرشدن در حیات وحش» از 4 آبان ماه در قالب برنامه چهارسوی علم به نمایش در می آید.

مستند «آقا سعید» به کارگردانی مصطفی فتاحی و تهیه‌کنندگی سعید صفار، روایتی از زندگی شهید سعید جعفری، اولین فرمانده شهید سپاه کرمانشاه شنبه ۳ آبان ساعت ۱۹ از شبکه مستند پخش می‌شود.

برنامه «تهران 20» امشب ( شنبه 3 آبان ماه) به تحلیل و بررسی چالش های قانون خدمت سربازی می پردازد.


مستند «حسن بابا» کاری از گروه مستند روایت فتح، داستان گلوله باران آمبولانس نخستین شهید مدافع حرم جامعه پزشکی است که شنبه روی آنتن شبکه افق می رود.

مشروح جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در حضور رهبر انقلاب امشب از شبکه یک سیما پخش می شود.

برنامه «نگاه یک» این هفته به مناسبت هفته نیروی انتظامی میزبان سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی است .

دیدار"یوونتوس-هلاس ورونا "، یکشنبه 4 آبان،ساعت 23 و 15 دقیقه به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود.

فصل پنجم برنامه تولیدی – ترکیبی «چهل ستون» به تهیه کنندگی محمد حسین سعادتی امشب  ( شنبه ۳ آبان  ) میزبان فرمانده سابق پدافند هوایی ارتش می شود.

دیدار " بارسلونا –رئال مادرید"، امروز، شنبه 3 آبان ماه از ساعت 17  و 30 به صورت مستقیم روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

افشین ملایی رئیس فدراسیون از مهدی قاسمی رئیس شبکه سلامت به پاس مشارکت درخشان شبکه سلامت در توسعه ورزش همگانی تقدیر و تشکر نمود.

مراسم تشییع پیکر محمود فلاح چهره ماندگار صدا و سیما و تهیه کننده پیشکسوت کشورمان، امروز سوم آبان ماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.

سریال «نون خ ۳» در روزهایی که شیوع کرونا در کشور به اوج خود رسیده است برای پخش در نوروز تصویربرداری و آماده پخش می شود. عوامل این سریال ها این روزها در تهران مشغول به کار هستند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد