امروز چهارشنبه  13 فروردين 1399
تعداد بازدید : 119 - تاریخ خبر : 1398/12/07 - 15:10
پلنگ‌های ایرانی در حال انقراض هستند
روایت «چرخ» از وضعیت پلنگ‌های ایرانی /حفاظت از پلنگ ایرانی، حمایت ملی می طلبد

نودوچهارمین برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» در فصل ششم به گفت‌وگویی درباره‌ی پلنگ‌های ایران اختصاص داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، نودوچهارمین برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» در فصل ششم به گفت‌وگویی درباره‌ی پلنگ‌های ایران اختصاص داشت.

در «میز طبیعت» برنامه‌ی سه‌شنبه 6 اسفند، حافظ آهی به‌عنوان مجری-کارشناس «چرخ»، میزبان دکتر آرزو صانعی، مجری برنامه نظارت راهبردی بر اجرای برنامه ملی پلنگ ایرانی بود.

 61درصد پراکنش جهانی پلنگ از بین رفته است

دکتر صانعی در ابتدای این گفت‌وگو درباره‌ی وضعیت زیستی پلنگ‌ها در دنیا گفت: «بعد از مطالعات ژنتیکی‌ 9 زیرگونه‌ی پلنگ در دنیا شناسایی شده که یکی از آنها مربوط به قاره‌‌ی آفریقا است و هشت زیرگونه‌ی دیگر آسیایی هستند. یکی از این زیرگونه‌های آسیایی پلنگ ایرانی است. طبق ارزیابی سال 2016 پلنگ‌ها حدود 61 درصد از پراکنش خود در سطح جهان را از دست داده‌اند. نکته‌ی نگران‌کننده این است که 31 درصد از زیستگاه‌های مطلوب برای پراکنش‌ها هم کاهش پیدا کرده است. 97 درصد زیستگاه‌هایی که باقی مانده است، بیشتر به سه زیرگونه‌ی پلنگ آفریقایی، هندی و ایرانی مربوط می‌شود. گونه‌ی پلنگ به‌طور کلی به‌عنوان گونه‌ی آسیب‌پذیر شناخته می‌شود. زیرگونه‌های پلنگ هم یا در معرض انقراض هستند، یا در معرض خطر شدید انقراض.»

 پلنگ‌های ایرانی زادآوری دارند

تشریح وضعیت پلنگ‌های ایرانی موضوع بخش بعدی صحبت‌های مجری برنامه نظارت راهبردی بر اجرای برنامه ملی پلنگ ایرانی بود: «پلنگ ایرانی هم در معرض خطر انقراض و جمعیت آن در حال کاهش است. در گذشته پراکنش پلنگ ایرانی در منطقه‌ی جنوب غرب آسیا وسیع‌تر بوده است. علاوه بر ایران که زیستگاه اصلی پلنگ‌های ایرانی هستند، کشورهای ترکمنستان، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، ترکیه و عراق هنوز مقداری از پراکنش پلنگ ایرانی را دارند. حضور پلنگ ایرانی در کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و گرجستان هم مورد سوال است. ما در حال حاضر تقریبا در همه‌ی استان‌ها، جز همدان، پلنگ داریم. مرگ‌ومیر پلنگ‌های ایران زیاد بوده و زیستگاه‌های آنها مورد تهدید بوده‌اند، تقطیع شده‌اند و کاهش مطلوبیت داشته‌ایم و خیلی از آنها از بین رفته‌اند اما جمعیتی از پلنگ‌ها در ایران داریم که زادآوری دارند. با وجود اینکه در مناطقی مانند شمال غرب ایران وضعیت برای پلنگ‌ها خوب نیست اما این زادآوری وجود دارد. در پروژه‌ی پلنگ روسیه در سال 2016 سه پلنگ و سال 2018 سه پلنگ دیگر در آن رهاسازی شدند اما از این شش پلنگ دو پلنگ بر اثر شکار کشته شده‌اند. در حالی که قرار بود تعداد این شش پلنگ به 50 پلنگ برسند. به همین دلیل امسال در روسیه تصمیم گرفته می‌شود که برنامه‌ی تکثیر در اسارت و معرفی مجدد پلنگ تمدید می‌شود یا نه. برنامه‌‌ی تکثیر در اسارت با این منظور انجام می‌شود که ژن گونه‌‌ای را که در معرض خطر انقراض است، از انقراض کامل نجات بدهند. مشکل عمده‌ای که در برنامه‌های تکثیر در اسارت وجود دارد، این است که تعداد افرادی که از آنها در این برنامه استفاده می‌شود، کم هستند. حتی اگر ژن طبیعی وجود داشته باشد، باز هم تعداد اندکی از تنوع ژنتیکی جمعیت‌شان را با خودشان دارند. به همین دلیل دو مشکل رانش ژنتیکی و به وجود می‌آید.»

 45 گروه باید برای حیات پلنگ‌ها تلاش کنند

دکتر صانعی درباره‌ی اهمیت پلنگ‌های ایرانی گفت: « همیشه در فرهنگ و تاریخ و مناسبات اجتماعی ایران، گربه‌سان‌های بزرگ مانند شیر، ببر و پلنگ حضور داشته‌اند. نشانه‌هایی از آنها را در تخت جمشید، شاهنامه‌ی فردوسی، فرش‌های ما و ... می‌توان دید. به همین دلیل این گربه‌سان‌ها نمی‌توانند به راحتی از حیات‌وحش ما حذف شوند. این حیوانات اگر هیچ اثر اکولوژیکی‌ای هم نداشته باشند، برای ما اهمیت دارند چون مفاهیم دلاوری، شجاعت، قدرت، هوشمندی و ... را همراه خود دارند. موضوع حفاظت از پلنگ موضوعی نیست که بگوییم فقط به سازمان حفاظت از محیط‌زیست مربوط می‌شود. پراکنش پلنگ در ایران بسیار وسیع است و به همین دلیل 45 گروه در کشور روی این موضوع موثر هستند که خیلی از آنها سازمان‌های دولتی هستند. به‌طور مثال 18 درصد از دلایل تلفات پلنگ‌ها به دلیل اتفاقات جاده‌ای است. به همین دلیل ما برای حفاظت از پلنگ‌ها به همیاری ملی نیاز داریم.»

«چرخ» روزهای، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

امروز دوشنبه ۴ فروردین با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه 6 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز جمعه 8 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز پنج شنبه 7 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز  مبعث پیامبر نیکی ها، یک شنبه ۳ فروردین با فیلم های سینمایی شبکه ها همراه باشید.

در روز دوشنبه 11 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز سه شنبه 5 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز شنبه 9 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

مجموعه انیمیشن« کرونا » با ۸ زبان بین المللی و با هدف آگاهی بخشی عمومی در مرکز پویانمایی صبا ساخته می شود.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد:تلویزیون عملکرد خوبی داشته ودر دو بعد اطلاع رسانی وبرنامه های سرگرم کننده نمره قبولی گرفته است.

در روز یک شنبه 10 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

سال جهش تولید

گروه سیاسی شبکه یک‌سیما در ایام نوروز در ویژه برنامه ای به تبیین‌شعار سال می پردازد.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در یادداشت نوروزی از نقش سیما در سالی که گذشت و گام های رو به جلوی تلویزیون در سال ٩٩ سخن گفت.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شب گذشته در برنامه زنگ هفت شبکه آموزش گفت با توجه به نقش محوری و مخاطبان شبکه آموزش در سطح کشور ، این وزارتخانه آمادگی دارد در زمینه آموزش های مهارتی در حوزه های جذاب صنایع دستی، میراثی و گردشگری با شبکه هفت سیما همکاری همه جانبه به عمل آورد .

همزمان با شب میلاد با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السلام، مجموعه تلویزیونی نون خ 2 از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

«کامیون» سریال شبکه دو سیما برای نوروز 1399 است که در قالب طنز و با موضوعی اجتماعی تولید و پخش شده و تا پایان فروردین ادامه دارد. 

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همه، دلگرم حضور تاثیر گذار و همه جانبه رسانه ملی در گذر از بحران کرونا هستیم.

سیروس مقدم گفت: «پایتخت» در 15 قسمت طبق قرار و تعهدش در ایام نوروز پخش خواهد شد و تنها قسمت های آخر و فینال آن طلب مخاطبین از ما می باشد که ان شاءالله در اولین روزی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام وضعیت عادی نمودند، تیم پایتخت فینال را ساخته و در یکی از اعیاد مثل عید فطر و یا... به محضر مردم عزیز تقدیم می کنند.

مستند مسابقه «کارساز» هر روز هفته از شبکه افق پخش می شود.

محور اصلی سریال های سیما برای نوروز امسال ، نسل جوان است. در هر یک از این سریال ها که همگی در قالب طنز ساخته شده اند بخشی از فراز و نشیب ها و آمال و آرزوهای این نسل به نمایش در می آید. سریال «دوپینگ» که مجموعه نوروزی شبکه سه سیماست نیز با سوژه ای متفاوت و از زاویه ای جدید به مسائل جوان امروزی پرداخته است.

علیرضا سبط احمدی تهیه‌کننده سریال «ایل‌دا» به ادعای مجید مظفری درباره ابتلای عوامل سریال به کرونا پاسخ داد.

برنامه آموزشی دانش‌آموزان در روز سه شنبه ١٢فروردین ماه که از طریق شبکه آموزش و شبکه ۴ سیما ارائه می شود، اعلام شد.

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

سخنگوی دولت گفت:رسانه ملی نقش تعیین کننده ای در استمرار آموزشی کشور ایفا کرده است.

فصل دوم مجموعه «محرمانه خانوادگی» در 13 قسمت از دوشنبه این هفته روی آنتن شبکه افق می‌رود.

مستند «پدر طالقانی» درباره شخصیت و زندگی مرحوم آیت الله طالقانی، دوشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

سیداحسان قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی، عملکرد صداوسیما درباره اطلاع رسانی و آرامش بخشی در جامعه را با توجه به شیوع بیماری کرونا ، ارزشمند توصیف کرد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد