امروز چهارشنبه  13 فروردين 1399
تعداد بازدید : 120 - تاریخ خبر : 1398/12/07 - 12:57
عصر از روز بلوا و فساد اقتصادی می‌گوید
مشکل اصلی اقتصاد فساد اقتصادی است

افشین پروین‌پور: علت فساد اقتصادی امروز فرهنگ ایجاد شده بعد از جنگ در سطح حاکمیت و دولت و زمانی است که رئیس‌جمهور وقت علناً گفت مدیران من باید مانور تجمل بدهند. این فرهنگ از رئیس دولت به وزرا و از وزرا به مردم منتقل شد و به تبع مسؤولین مسابقه تجمل‌گرایی و اشرافی‌گری بین مردم راه افتاد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، قسمت دیگری از برنامه گفت‌وگومحور عصر در دو بخش بررسی فیلم روز بلوا و ریشه فساد اقتصادی سه‌‌شنبه شب 6 اسفند ماه سال 1398 روی آنتن این شبکه رفت.

مهمانان برنامه دکتر افشین پروین‌پور کارشناس اقتصاد، داریوش ارجمند بازیگر و دکتر عبدالکریم تاراس چرنینکو پژوهشگر و کارشناس اقتصاد اسلامی بودند. مجری برنامه نادر طالب‌زاده بود.

ارجمند در خصوص فیلم روز بلوا گفت: در این فیلم سوء استفاده از لباس روحانیت و جوان‌گرایی به‌خوبی نشان داده شده است.

وی افزود: مهم‌ترین ویژگی این فیلم ادب آن است.

این بازیگر مطرح کرد: اقتصاد بیمار جامعه مردم را ودار می‌کند دنبال این باشند پولشان را جایی بگذارند که افزایش یابد.

وی افزود: طمع به دنیا، پول، لاکچری بودن و زندگی مرفه داشتن مغایر با دین ماست.

ارجمند تصریح کرد: هنرِ عصیانگر، افشاگر، حقیقت‌گو، نترس و شجاع باید در این مملکت اتفاق بیفتد. اسلحه و فشنگ‌های هنرمند جملات و کلماتش هستند.

پروین‌پور در باره فیلم روز بلوا گفت: این فیلم بدترین ساختارهای شکل‌گرفته در اقتصاد جامعه را سازنده و گزنده نقد کرده است، اما سیاه‌نمایی و جامعه را ناامید نمی‌کند.

افشین پروین‌پور: مشکل اصلی اقتصاد فساد اقتصادی است.

وی اشاره کرد: روح این فیلم این است که مشکل اصلی اقتصاد فساد اقتصادی است. در این کشور عده معدودی که در جاهای کلیدی قرار گرفته‌اند دست روی گلوی مردم گذاشته‌اند و گلوی مردم را فشار می‌دهند.

این کارشناس حوزه اقتصاد پیرامون فیلم روز بلوا تصریح کرد: کارگردان فیلم با نشان دادن سبک زندگی خانواده امیری در واقع می‌گوید ریشه فساد اقتصادی فرهنگی است و اقتصادی نیست.

وی مطرح کرد: علت فساد اقتصادی امروز فرهنگ ایجاد شده بعد از جنگ در سطح حاکمیت و دولت و زمانی است که رئیس‌جمهور وقت علناً گفت مدیران من باید مانور تجمل بدهند. این فرهنگ از رئیس دولت به وزرا و از وزرا به مردم منتقل شد و به تبع مسؤولین مسابقه تجمل‌گرایی و اشرافی‌گری بین مردم راه افتاد.

پروین‌پور در خصوص راهکار حل مشکل فساد اقتصادی گفت: باید به تفکر اصیل انقلابی یعنی فرهنگ ساده‌زیستی مسؤولین بازگردیم.

وی پیرامون رسالت رسانه اظهار کرد: در رسانه باید به‌قدری مسائل مربوط به مذمت ربا و ضررهایی را که ربا به اقتصاد وارد می‌کند مطرح و تکرار کرد تا اینها تبدیل به گفتمان و بحث روز شوند و اراده سیاسی مقابله با آن در حاکمیت به وجود بیاید.

این کارشناس اقتصاد خاطرنشان کرد: نگذاریم فضای سینمای کشور به دست جریانی بیفتد که می‌خواهند جامعه را به سیاهی، تباهی و ابتذال بکشانند.

افشین پروین‌پور: توقع مقام معظم رهبری سینمای متعالی و پیش‌برنده جامعه است.

وی اضافه کرد: توقع مقام معظم رهبری از سینماگرها سینمای پیشرفته، متعالی، معطوف به زندگی مردم و واقعیت‌های جامعه و پیش‌برنده جامعه است.

پروین‌پور در پایان گفت: به نظر من سینمای مورد توقع انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و سینمای درست نظیر فیلم روز بلواست و این سینما باید تقویت شود.

در بخش دوم برنامه تاراس چرنینکو در باره اسلام گفت: اسلام دینی عمومی است و اقتصاد اسلامی، سیاست اسلامی، جامعه و خانواده اسلامی و فرهنگ اسلامی پایه‌های اصلی و پیش‌برنده جامعه اسلامی هستند.

وی در خصوص نهج‌البلاغه بیان کرد: نهج‌البلاغه کتابی برای همه است و انسان را از دام ماده‌پرستی نجات می‌دهد و به سوی خداپرستی دعوت می‌کند.

این کارشناس اقتصاد اسلامی گفت: ما در دنیای امروز به مرحله‌ تضاد سیستم‌های جهانی رسیده‌ایم؛ تضاد بین سیستم امریکایی و یک قطبی بر اساس مدل رباخواری و طرفداران دنیای چند قطبی از جمله روسیه، ایران، کره شمالی، چین و بعضی کشورهای دیگر.

وی تصریح کرد: دولت روسیه از ترویج ارزش‌های اقتصاد اسلامی حمایت می‌کند و هر سال بر تعداد بانک‌های اسلامی در کشور ما اضافه می‌شود.

تاراس چرنینکو: امروز جنگ اصلی جنگ روانی و اقتصادی است.

این پژوهشگر اقتصاد اسلامی تصریح کرد: امروز جنگ اصلی جنگ روانی و اقتصادی است.

وی تأکید کرد: فرهنگ نهج‌البلاغه و فرهنگ اقتصاد منصفانه و عادلانه به هم وابسته هستند و جدا از هم نیستند.

تاراس چرنینکو گفت: به عنوان یک اقتصاددان و بانکدار صادق می‌‌گویم ساختن مدل اقتصادی عادلانه اسلامی در مقابل مدل رباخواری نه فقط منطقی و عادلانه است، بلکه برای هر حکومت اسلامی که می‌خواهد اسم واقعی اسلامی داشته باشد واجب است.

وی با استناد به سوره بقره آیه 275 تصریح کرد: کسانی که ربا می‌خورند کار شیطانی انجام می‌دهند و منافقانه می‌گویند که ربا مثل تجارت است. در حالی که خداوند ربا را حرام و تجارت را حلال می‌داند.

این کارشناس اقتصادی اسلامی با بیان اینکه اقتصاد اسلامی با قواعد تجارت سازش کامل دارد، توضیح داد: در اقتصاد اسلامی با تبدیل پول به جنس یا کالای تولید شده و فروختن آن با سود می‌توانیم معامله و سود کنیم. بانک‌های اسلامی با مشتریان خود بر اساس قاعده مشارکت سود و زیان قرارداد می‌بندند.

تاراس چرنینکو تصریح کرد: در اقتصاد اسلامی پول تبدیل به کالایی می‌شود که ارزش پولی دارد. در این نوع اقتصاد بانک‌ها، تولیدکننده‌ها و بازار سود می‌کنند.

تاراس چرنینکو: در بانکداری رباخواری بُعد تولید جنس حذف شده است

وی پیرامون بانکداری رباخواری گفت: راز حقه‌بازی این نوع بانکداری این معادله است که پول با مرور زمان به پول اضافه تبدیل می‌شود. این سود شامل نرخ تورم و نرخ بهره است. در این معادله بُعد تولید جنس کاملاً حذف شده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بانک‌های رباخواری و همه رباخواران اصلاً از تولید جنس، کیفیت آن، تجارت و موفقیت تجارت مشتری حمایت نمی‌کنند. چنین بانکی تخریب‌کننده است.

وی خاطرنشان کرد: نتیجه بانکداری رباخواری این است که مبلغ ضخیمی پول در دست افراد انگشت‌شماری احتکار می‌شود. این امر منجر به کاهش تولید می‌شود. ضمن اینکه پول احتکار شده ارزشش را از دست می‌دهد. از این لحاظ خود رباخواران هم ضرر می‌کنند، یعنی ضرر دو طرفه است.

وی در پایان گفت: در واقع منفعت این‌گونه بانک‌ها در شکست مشتری‌شان است، در صورتی که در بانکداری اسلامی منفعتشان در رشد تولید و موفقیت مشتری در تجارت است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

امروز دوشنبه ۴ فروردین با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه 6 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز جمعه 8 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز پنج شنبه 7 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز  مبعث پیامبر نیکی ها، یک شنبه ۳ فروردین با فیلم های سینمایی شبکه ها همراه باشید.

در روز دوشنبه 11 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز سه شنبه 5 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز شنبه 9 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

مجموعه انیمیشن« کرونا » با ۸ زبان بین المللی و با هدف آگاهی بخشی عمومی در مرکز پویانمایی صبا ساخته می شود.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد:تلویزیون عملکرد خوبی داشته ودر دو بعد اطلاع رسانی وبرنامه های سرگرم کننده نمره قبولی گرفته است.

در روز یک شنبه 10 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

سال جهش تولید

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

گروه سیاسی شبکه یک‌سیما در ایام نوروز در ویژه برنامه ای به تبیین‌شعار سال می پردازد.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

سریال پاییز صحرا از امشب چهارشنبه ۱۳فروردین ماه، ساعت ۲۰ از شبکه تماشا پخش می شود.

دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شب گذشته در برنامه زنگ هفت شبکه آموزش گفت با توجه به نقش محوری و مخاطبان شبکه آموزش در سطح کشور ، این وزارتخانه آمادگی دارد در زمینه آموزش های مهارتی در حوزه های جذاب صنایع دستی، میراثی و گردشگری با شبکه هفت سیما همکاری همه جانبه به عمل آورد .

همزمان با شب میلاد با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السلام، مجموعه تلویزیونی نون خ 2 از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

«کامیون» سریال شبکه دو سیما برای نوروز 1399 است که در قالب طنز و با موضوعی اجتماعی تولید و پخش شده و تا پایان فروردین ادامه دارد. 

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همه، دلگرم حضور تاثیر گذار و همه جانبه رسانه ملی در گذر از بحران کرونا هستیم.

سیروس مقدم گفت: «پایتخت» در 15 قسمت طبق قرار و تعهدش در ایام نوروز پخش خواهد شد و تنها قسمت های آخر و فینال آن طلب مخاطبین از ما می باشد که ان شاءالله در اولین روزی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام وضعیت عادی نمودند، تیم پایتخت فینال را ساخته و در یکی از اعیاد مثل عید فطر و یا... به محضر مردم عزیز تقدیم می کنند.

مستند مسابقه «کارساز» هر روز هفته از شبکه افق پخش می شود.

محور اصلی سریال های سیما برای نوروز امسال ، نسل جوان است. در هر یک از این سریال ها که همگی در قالب طنز ساخته شده اند بخشی از فراز و نشیب ها و آمال و آرزوهای این نسل به نمایش در می آید. سریال «دوپینگ» که مجموعه نوروزی شبکه سه سیماست نیز با سوژه ای متفاوت و از زاویه ای جدید به مسائل جوان امروزی پرداخته است.

علیرضا سبط احمدی تهیه‌کننده سریال «ایل‌دا» به ادعای مجید مظفری درباره ابتلای عوامل سریال به کرونا پاسخ داد.

برنامه آموزشی دانش‌آموزان در روز سه شنبه ١٢فروردین ماه که از طریق شبکه آموزش و شبکه ۴ سیما ارائه می شود، اعلام شد.

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

سخنگوی دولت گفت:رسانه ملی نقش تعیین کننده ای در استمرار آموزشی کشور ایفا کرده است.

فصل دوم مجموعه «محرمانه خانوادگی» در 13 قسمت از دوشنبه این هفته روی آنتن شبکه افق می‌رود.

مستند «پدر طالقانی» درباره شخصیت و زندگی مرحوم آیت الله طالقانی، دوشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد