امروز چهارشنبه  13 فروردين 1399
تعداد بازدید : 6891 - تاریخ خبر : 1398/12/06 - 14:43
گفت‌وگوی «چرخ» با عضو کمیته‌ی کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت درباره شیوع ویروس کرونا در ایران
هر آنچه از ویروس کرونا باید بدانید از زبان دکتر محرز

برنامه‌ تلویزیونی «چرخ» دوشنبه 5 اسفند با دکتر مینو محرز، عضو کمیته‌ کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت گفت‌وگویی درباره‌ی مهم‌ترین ابهامات و مسائل شیوع ویروس کرونا در ایران انجام داد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما ، برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» دوشنبه 5 اسفند با دکتر مینو محرز، عضو کمیته‌ی کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت گفت‌وگویی درباره‌ی مهم‌ترین ابهامات و مسائل شیوع ویروس کرونا در ایران انجام داد که در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

* چرا آمارهای مبتلایان به ویروس کرونا دقیق نیست؟ چرا آمار فوتی‌های ایران بیشتر از سایر کشورهاست؟

دکتر محرز: ما چون تازه تست‌های کرونا را شروع کرده‌ایم، وقتی این کار را آغاز کردیم متوجه شدیم که در ایران ویروس کرونا وجود دارد. این اتفاق از قم شروع شد. آن زمان بیماران بستری بیمارستان‌ها برای تست در دسترس بودند که به دلیل بیماری شدید بر اثر کرونا بستری شده بودند. به همین دلیل میزان مرگ‌ومیر نسبت به آمار دنیا خیلی بیشتر بود. الان که فهمیده‌ایم این بیماری وارد ایران شده، وقتی تعداد آزمایش‌ها درباره‌ی نمونه‌های مشکوک بیشتر شود، طبیعتا متوجه می‌شویم که آمار‌ مرگ‌ومیر نسبت تعداد مبتلایان کمتر می‌شود و به آمار جهانی می‌رسد. در واقع علت اصلی این است که تعدادی را که متوجه شده‌ایم به ویروس کرونا مبتلا هستند، همان بیمارهای بدحال بیمارستان‌ها هستند. 

*آیا این روزها شهر قم نباید برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا قرنطینه شود؟

دکتر محرز: مهم این است که ما به مردم بگوییم به آن شهر مسافرت نکنند و افرادی هم که در آن شهر هستند، اگر قصد خروج از شهر را دارند ماسک بزنند و مراقب باشند. ولی این اتفاق شدنی نیست. درست است که قرنطینه از نظر حقوق بشری خیلی جالب نیست ولی بسته به وضعیت شهر باید تصمیم بگیریم. الان قم را به نظر ما باید قرنطینه کرد. چون رفت و آمد در این شهر و داد و ستد با شهرهای دیگر زیاد است، بنابراین باید این کار را انجام داد. وزارت بهداشت یک قرارگاه درست کرده که هر روز صبح نمایندگی از تمام ارگان‌ها در سطوح بالا در حد وزیر در آن جلسه دارند و درباره‌ی این مسائل تصمیم‌گیری می‌شود. وقتی چنین تصمیمی درباره‌ی یک شهر گرفته می‌شود باید قابل اجرا باشد و نباید با آن مخالفت کنیم. این بیماری با کسی شوخی ندارد. سیستمی که در تمام دنیا اجرا می‌شود باید در کشور ما هم اجرا شود. وگرنه همه‌ی شهرها درگیر می‌شوند و استرس مردم بیشتر می‌شود. هزینه‌ی درمان و آزمایش‌ها و سختی تهیه‌ی این کیت‌های آزمایشی هم بیشتر می‌شود. اگر وزیر بهداشت تصمیم می‌گیرد این شهر باید قرنطینه شود، بقیه هم باید این تصمیم را بپذیرند و کسان دیگری با این تصمیم مخالفت نکنند.

*این وضعیت بحرانی درباره‌ی شیوع ویروس کرونا در ایران تا کی ادامه خواهد داشت؟

دکتر محرز: ویروس‌های قبلی مانند سارس در دنیا خیلی زود کنترل شدند. این ویروس‌ها مرگ‌ومیر بالاتر و شدت بیشتری داشتند ولی در حد چند ماه کنترل شدند. تفاوت این ویروس با آنها قدرت سرایت خیلی زیادتر است. خیلی سریع بین افراد پخش می‌شود. بنابراین هنوز نمی‌توانیم قضاوت کنیم که تا کی ممکن است ادامه پیدا کند. چون این ویروس خصوصیاتی دارد که با بقیه‌ی ویروس‌ها متفاوت است. دوره‌ی نهفتگی این ویروس دو تا 14 روز است، بنابراین ممکن است خودش را نشان ندهد که آدم بخواهد اقدامی انجام بدهد. در نتیجه زمان هنوز آن‌قدر نگذشته که ما بتوانیم درباره‌ی این ویروس از نظر اپیدمولوژی و مسائل دیگر تصمیم‌گیری و قضاوت کنیم. هر چه درباره‌ی این ویروس می‌گوییم بر اساس مطالعات فعلی است و بعدها مطالعات دیگر موارد دیگری را نشان خواهد داد. بعضی‌ها تا یک سال را حدس می‌زنند ولی اصلا نمی‌توان قضاوت کرد.

*آیا با شروع گرما شیوع ویروس کرونا در ایران کنترل می‌شود؟

دکتر محرز: کلا این ویروس‌های تنفسی در فصل سرما که ازدحام جمعیت در فضاهای بسته وجود دارد و تهویه‌ی هوا هم خوب نیست، سریع‌ترین بین افراد انتقال پیدا می‌کند. به‌طور طبیعی وقتی هوا گرم‌تر شود، پنجره‌ها باز باشد و تهویه‌ی هوا بهتر باشد، این تراکم ویروس در یک‌جا کمتر اتفاق خواهد افتاد. بنابراین این برای ویروس‌های تنفسی یک اصل است که هر چه هوا گرم‌تر شود، از شدت تراکم ویروس‌ها کاسته می‌شود. به خاطر همین است که این بیماری‌ها بیشتر در زمستان‌ها اتفاق می‌افتد. ویروس در هوای گرم خیلی زودتر از بین می‌رود.

*برای کنترل شیوع ویروس کرونا در ایران باید چه کرد؟

 دکتر محرز: در بیشتر کشورها با کنترل افرادی که از چین و سایر کشورها می‌آیند، این بیماری را کنترل کرده‌اند. ما باید دائم به مردم آگاهی بدهیم. باید خاطر مردم را جمع کنیم چون اعتمادها آنها از دست رفته و سراغ فیلم‌هایی از چین می‌روند که دلخراش هستند و واقعیت ندارند. به خاطر همین وحشتی در مردم ایجاد شده است. مردم آگاهی ندارند. خوشبختانه رسانه‌ها و افراد علمی بمباران اطلاعات صحیح را شروع کرده‌اند و کم‌کم نگرانی‌ها درباره‌ی این بیماری کم می‌شود. مردم را باید با واقعیت‌ها آشنا کرد. در سطح مدیریتی هم باید نماینده‌هایی از همه‌ی ارگان‌ها درباره‌ی این بیماری تصمیم بگیرند و همه آن را اجرا کنند. این مساله خیلی مهم است.

*کدام گروه‌های سنی بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند؟

دکتر محرز: اوایل که این بیماری آغاز شد، گفتند کودکان درگیر این بیماری نمی‌شوند اما ممکن است این‌طور نباشد و علائم آن ظاهر نشوند. وقتی اپیدمی این ویروس وسعت پیدا کند، ممکن است همه مبتلا شوند. برای ابتلا به ویروس نمی‌توان سن تعیین کرد، همه را درگیر می‌کند. به خاطر همین تعطیلی مدارس کار درستی است. بیمارانی مانند بیماران سرطانی، پیوندی و ... ریسک بیشتری برای ابتلا به این ویروس دارند. خانم‌های باردار هنوز در لیست افراد پرخطر نیستند ولی ما آنها را هم جزو افراد پرخطر حساب می‌کنیم.

*توصیه‌های شما برای مقابله با ویروس کرونا چیست؟

دکتر محرز: بهترین راه پیشگیری از این بیماری‌های تنفسی مانند آنفولانزا و کرونا ویروس جدید وجود دارد، جلوگیری از تماس با وسایل آلوده به ویروس فرد بیمار است. کسی که بیمار است باید در خانه بماند تا هم خودش زودتر خوب شود، هم به بقیه انتقال ندهد. جاهایی که ازدحام جمعیت وجود دارد حتما باید تعطیل شود. کسانی که بیماری تب و سرفه و تنگی نفس دارند، حتما باید به بیمارستان نزدیک خانه مراجعه کنند. اگر مشکوک به کرونا باشند، به بیمارستان‌های تعیین‌شده انتقال پیدا می‌کنند. برای کنترل این بیماری سه دارو در دنیا مصرف می‌شود که در ایران وجود دارد. واکسن این بیماری وجود ندارد و باید پیشگیری کنیم. باید از دست دادن و بوسیدن همدیگر خودداری کنیم. تا می‌توانید دست‌ها را با آب‌وصابون شست‌وشو بدهید.

«چرخ» سه روز در هفته، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

امروز دوشنبه ۴ فروردین با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه 6 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز جمعه 8 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز پنج شنبه 7 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز  مبعث پیامبر نیکی ها، یک شنبه ۳ فروردین با فیلم های سینمایی شبکه ها همراه باشید.

در روز دوشنبه 11 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز سه شنبه 5 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز شنبه 9 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

مجموعه انیمیشن« کرونا » با ۸ زبان بین المللی و با هدف آگاهی بخشی عمومی در مرکز پویانمایی صبا ساخته می شود.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد:تلویزیون عملکرد خوبی داشته ودر دو بعد اطلاع رسانی وبرنامه های سرگرم کننده نمره قبولی گرفته است.

در روز یک شنبه 10 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

سال جهش تولید

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

گروه سیاسی شبکه یک‌سیما در ایام نوروز در ویژه برنامه ای به تبیین‌شعار سال می پردازد.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

سریال پاییز صحرا از امشب چهارشنبه ۱۳فروردین ماه، ساعت ۲۰ از شبکه تماشا پخش می شود.

دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شب گذشته در برنامه زنگ هفت شبکه آموزش گفت با توجه به نقش محوری و مخاطبان شبکه آموزش در سطح کشور ، این وزارتخانه آمادگی دارد در زمینه آموزش های مهارتی در حوزه های جذاب صنایع دستی، میراثی و گردشگری با شبکه هفت سیما همکاری همه جانبه به عمل آورد .

همزمان با شب میلاد با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السلام، مجموعه تلویزیونی نون خ 2 از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

«کامیون» سریال شبکه دو سیما برای نوروز 1399 است که در قالب طنز و با موضوعی اجتماعی تولید و پخش شده و تا پایان فروردین ادامه دارد. 

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همه، دلگرم حضور تاثیر گذار و همه جانبه رسانه ملی در گذر از بحران کرونا هستیم.

سیروس مقدم گفت: «پایتخت» در 15 قسمت طبق قرار و تعهدش در ایام نوروز پخش خواهد شد و تنها قسمت های آخر و فینال آن طلب مخاطبین از ما می باشد که ان شاءالله در اولین روزی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام وضعیت عادی نمودند، تیم پایتخت فینال را ساخته و در یکی از اعیاد مثل عید فطر و یا... به محضر مردم عزیز تقدیم می کنند.

مستند مسابقه «کارساز» هر روز هفته از شبکه افق پخش می شود.

محور اصلی سریال های سیما برای نوروز امسال ، نسل جوان است. در هر یک از این سریال ها که همگی در قالب طنز ساخته شده اند بخشی از فراز و نشیب ها و آمال و آرزوهای این نسل به نمایش در می آید. سریال «دوپینگ» که مجموعه نوروزی شبکه سه سیماست نیز با سوژه ای متفاوت و از زاویه ای جدید به مسائل جوان امروزی پرداخته است.

علیرضا سبط احمدی تهیه‌کننده سریال «ایل‌دا» به ادعای مجید مظفری درباره ابتلای عوامل سریال به کرونا پاسخ داد.

برنامه آموزشی دانش‌آموزان در روز سه شنبه ١٢فروردین ماه که از طریق شبکه آموزش و شبکه ۴ سیما ارائه می شود، اعلام شد.

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

سخنگوی دولت گفت:رسانه ملی نقش تعیین کننده ای در استمرار آموزشی کشور ایفا کرده است.

فصل دوم مجموعه «محرمانه خانوادگی» در 13 قسمت از دوشنبه این هفته روی آنتن شبکه افق می‌رود.

مستند «پدر طالقانی» درباره شخصیت و زندگی مرحوم آیت الله طالقانی، دوشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد