امروز شنبه  10 اسفند 1398
تعداد بازدید : 119 - تاریخ خبر : 1398/11/08 - 12:16
عاملی در برنامه «شوکران»:
در حوزه فرهنگ، مشکل کم‌کاری داریم

بیست و ششمین قسمت از برنامه تلویزیونی «شوکران» با حضور حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشکده مطالعات جهان، شب گذشته (دوشنبه ۷ بهمن) از شبکه چهار سیما روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ وی در ابتدای این برنامه در پاسخ به پرسش فضلی‌نژاد درباره اینکه آیا می‌شود فرهنگ را کنترل کرد یا خیر، پاسخ داد: فکر می‌کنم در نظام برنامه‌ریزی در این ۳۵ سال که از عمر شورای عالی انقلاب فرهنگ می‌گذرد، موفق بوده است که در مسیر علم کشور ریل‌گذاری کند و علم کشور را به فعلیت درآورد. در ضریب رشد علم، جزء ۴ کشور اول جهان هستیم.

فضلی‌نژاد در واکنش به این سخن گفت: اینطور آمار دادن، مغالطه رتوریک است و دستاوردهای دیگران را به نام خود ثبت کردن.
عاملی پاسخ داد: کارگریِ علم و دانش متعلق به مردم است و نه بنده و نه سلف می‌تواند ادعا کند او چنین کاری را کرده

است. البته قبول دارم در حوزه فرهنگ تجربه‌های خوبی نداریم و اهدافی که در سند مهندسی فرهنگی ذکر می‌شود، هنوز بخشی از آن محقق نشده است. چون فرهنگ مسأله‌ای تک‌متغیره نیست. اتفاقا مهندسی فرهنگی از بیرون ایران و توسط دشمنان دارد انجام می‌شود. فرهنگ به طور نسبی قابل مدیریت است اما حجم عوامل خارج از کنترل ما (دولت‌ها) زیاد شده است.

فضلی‌نژاد گفت: ۵ سال سند انقلاب فرهنگی بدون برگزاری جلسه، معوق و مسکوت ماند و همزمان یک آهنگ شتابان تکنولوژیک را تجربه می‌کردیم، اکنون آن سند می‌خواهد اجرا شود. آیا می‌توان نتیجه گرفت در دوره‌ای که فرهنگ، کنترل‌پذیر نیست، بدترین شیوه کنترل فرهنگی را برگزیده‌ایم؟

عاملی پاسخ داد: ما در حوزه فرهنگ، مشکل کم‌کاری داریم، نه مشکل کار زیاد کردن که حالا بگوییم زیاد کنترل کرده‌ایم. فرهنگ در هر دوره زمانی مفهومش تغییر کرده است. فرهنگ امروز به معنای مسیر زندگی است.مسیر حرکت جامعه به سمت عقلانیت است و به همین دلیل، قدرت دولت‌ها در جهان با خطر مواجه شده، چون جامعه توانمندتر و در بزنگاه‌ها سریع‌تر است. یعنی عقلِ تدبیری گسترش پیدا کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از این برنامه گفت: لازم است اعضای حقیقی شورا در حوزه‌ها و تخصص‌های متنوع‌تری باشند. امروز احساس می‌کنم آن تنوع واقعی در اعضای حقیقی نیست. ما امروز متخصص علوم شناختی و روانشناس ارتباط با مردم می‌خواهیم.

فضلی‌نژاد گفت: آیا اصلاً مکانیزمی برای ارتباط مردم با عالی‌ترین نهاد حاکمیتی فرهنگی وجود دارد؟
عاملی پاسخ داد: شورا یک بدنه کمیسیون‌ها و شوراهای تخصصی دارد و با افراد متخصص حوزه خودش در ارتباط است اما این ضعف را دارد که با ذی‌نفعان خودش ارتباط ندارد یا کم دارد. بنده از وقتی به شورا رفتم، گفتم باید از ناحیه ذی‌نفعان و از پایین به بالا نظام برنامه‌ریزی شورا را تنظیم کنیم.

وی افزود: ضمانت اجرایی شورای انقلاب فرهنگی، خود حضرت آقا بیان فرمودند که حضور روسای سه قوه، مسئولین نهادهایی که شورا برای آن‌ها سیاست‌گذاری می‌کند و اعضای حقیقی ضمانت اجرایی شورای انقلاب فرهنگی هستند. به هر حال شوراهای عالی یک مسیر از نقص به کمال را دارند و باید به فرآیند کارآمدتری برسیم که تصمیماتش بتواند واقعاً مشکلی را حل کند. مانند همین سند مهندسی فرهنگی که ۵ سال از ابلاغش گذشته و تازه فرآیند اجرایی‌اش آغاز شده است و با روح زمانه سازگار نیست. این مسیر سرعت عمل بیشتری را می‌طلبد. اما اتفاقاتی که در نهادسازی و برنامه‌سازی در شورا رخ داده است، نباید به راحتی از کنار آن‌ها گذشت.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: ما یک مشکل کلی در مدیریت اجتماعی داریم که مدیریت اجتماعی ما تجربی است. به نظر من با به وجود آمدن این نظام سیستمی که فضای مجازی ظرفیتش را ایجاد کرده، ما به سمت و سویی حرکت می‌کنیم که عقلانیت سیستمی باید جایگزین تجربه‌های شخصی افراد شود. طبیعتاً باید الگوی حکمرانی ما تغییر کند. اینکه ما کشوری در حال ثبات نیستیم یا شرایط ثبات در ایران نیست، به نظر من این ادعا جای تشکیک دارد. در این چهل سالی که از انقلاب اسلامی گذشته ما نشان دادیم که توانستیم این خیلی از مسیرهای بهینه را در کشور فراهم کنیم. توسعه حوزه علم و فناوری از جمله داشتن ۴ میلیون دانشجو خودش نشانگر ثبات است. البته برخی موانع برای رشد کشور وجود دارد، از جمله نظام دیوانسالاری، یعنی وقتی شما به یک اداره رجوع می‌کنید، باید صد بار کرنش در مقابل دیگران کرنش کنید تا یک کاری را که حق شما هست انجام دهند.

وی اذعان کرد: برخی مسئولان کشور از پدیده‌های جدید دیر شناخت پیدا می‌کنند.

عاملی خاطرنشان کرد: برای کسی که در حکومت مسئولیت دارد، وقتی تبعیض اجتماعی را می‌بینید، بسیار غم‌انگیز است. اما ما همه سوار یک کشتی هستیم، نباید ناخدای کشتی را آنقدر بزنیم که نتواند مسیر را ادامه دهد. این به معنای گریز از نقد نیست. نقد دو بنیان دارد، یک بخش تأکید بر ظرفیت‌ها و بخش دیگر دیدن خلأها و دادن راهکار برای رفع آن.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی  در پایان گفت: معتقدم در یک دوره ۱۰ ساله، اگر ایران روی فناوری‌های نو سرمایه‌گذاری متمرکز کند، هم به عدالت اجتماعی می‌رسیم، هم به شفافیت توزیع منابع و هم جلوی بسیاری از درزهای فسادآور را می‌گیریم و قوه قضائیه ما بیکار می‌شود.

«شوکران» که به اساسی‌ترین مسایل فکری کشور می‌پردازد، محصول مشترک شبکه چهار سیما و حوزه هنری است. این برنامه دوشنبه هرهفته ساعت ۲۱ شامگاه با سردبیری و اجرای پیام فضلی‌نژاد روی آنتن تلویزیون می‌رود. بازپخش «شوکران» روزهای سه‌شنبه ۱۰ صبح، جمعه ۱۴ ظهر، شنبه ۱ بامداد است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه‌ تلویزیونی «چرخ» دوشنبه 5 اسفند با دکتر مینو محرز، عضو کمیته‌ کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت گفت‌وگویی درباره‌ی مهم‌ترین ابهامات و مسائل شیوع ویروس کرونا در ایران انجام داد. 

شبکه های سیما پس از اعلام قطعی ویروس کرونا به کشورمان ، با دعوت از متخصصان و کارشناسان ، راه های پیشگیری و مقابله با این بیماری را  اطلاع رسانی کرده اند.

با هدف همرسانی اخبار مرتبط با بیماری کرونا شبکه سلامت و وزارت بهداشت، «# کرونا را شکست _می دهیم» را به راه انداختند.

برنامه «تهران 20» امشب (دوشنبه، 5 اسفند ماه) با حضور پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

بازی "اتلتیکو مادرید-لیورپول "، سه شنبه 29 بهمن از ساعت 23:30 به صورت مستقیم روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد.

 شبکه قرآن و معارف سیما ،  پویش معنوی قرائت سوره مبارکه حمد برای سلامتی مردم برگزار می کند.

مستند «ماه دیگر» به تهیه‌کنندگی مهدی غلامی و کارگردانی جواد شکاری با نگاهی به زندگی حجت‌الاسلام سید حاج غزوان پرهیز شنبه 3 اسفند ساعت 21 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

همزمان با شیوع بیماری کرونا در جهان و سرایت آن در ایران، شبکه یک سیما در برنامه های مختلف و با دعوت از مسئولان ذیربط، پزشکان و کارشناسان امور، اقدام به اطلاع رسانی برای پیشگیری از این بیماری کرده است.

شبکه های سیما علاوه بر پخش سه سریال طنز «خانه به دوش»، «زندگی شگفت‌انگیز است» و «مرد هزار چهره» بیش از 70 فیلم سینمایی و تلویزیونی را در جدول پخش خود جانمایی کرده اند.

مسابقه " شارجه امارات- پرسپولیس ایران" سه شنبه 29 بهمن ساعت 19 و 5 دقیقه به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود .

رییس روابط عمومی وزارت بهداشت از قطعی شدن ابتلای ٥ نفر به ویروس کرونا که دو نفرشان در قم فوت کردند خبر داد.

با تعطیلی مدارس ، دانشگاه ها ، سینماها و برخی اماکن عمومی به دلیل شیوع ویروس کرونا، شبکه یک سیما با تغییر اساسی کنداکتور خود ، از امشب سریال «خانه به دوش» و مسابقه ادابازی "خندوانه " را در جدول پخش خود قرار داد.  

در اولین روزهای اسفند ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

معاون سیما از تولید حدود 2000 قسمت برنامه انتخاباتی و با پخش حدود 600 ساعت از شبکه های تلویزیون خبر داد.

دوربین های شبکه های سیما با استقرار در 17 حوزه رای گیری در تهران و همچنین مراکز استان ها، حضور گسترده مردم در این حماسه جاودانه را منعکس می کنند.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 


پویش قرائت سوره مبارکه حمد که از اول ماه مبارک رجب به نیت سلامتی مردم در شبکه قرآن و معارف سیما راه اندازی شد با استقبال کم نظیر مردم متدین مواجه گردید.

پخش فیلم های طنز وجذاب در شبکه نمایش، این هفته هم ادامه خواهد داشت.

مدیرشبکه آموزش از برگزاری کلاس های درس در این شبکه از فردا خبرداد.

آموزش تلویزیونی دانش آموزان برای جبران تعطیلی‌ها از شنبه در شبکه آموزش آغاز خواهد شد.

جزئیات تغییرات اعمال شده در جدول پخش شبکه های سیما تا اواخر اسفند به دلیل شرایط ایجاد شده به منظورکنترل شیوع ویروس کرونا و لزوم ایجاد آرامش روانی در جامعه اعلام شد.

ملکه رنجبر بازیگر سریال «زیر آسمان شهر» درگذشت.

سردارسرلشگر «مصطفی ایزدی» فرمانده قرارگاه سایبری و تهدیدات نوین قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء ستاد کل نیرو های مسلح جمعه 9 اسفندماه ساعت 16:20 مهمان برنامه «دستخط» می شود.

 شبکه آموزش سیما با هدف تولید برنامه های آموزشی مکمل، از هفته آینده برنامه های ویژه دانش آموزان را به روی آنتن می برد.  

جزئیات تغییرات اعمال شده در جدول پخش شبکه های سیما تا اواخر اسفند به دلیل شرایط ایجاد شده به منظورکنترل شیوع ویروس کرونا و لزوم ایجاد آرامش روانی در جامعه اعلام شد.فند

به مناسبت چهارمین سالروز درگذشت مرحوم فرج الله سلحشور مستند "راوی حقیقت" امشب از شبکه یک سیما پخش می شود.

نودوچهارمین برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» در فصل ششم به گفت‌وگویی درباره‌ی پلنگ‌های ایران اختصاص داشت.

پخش جشنواره کارآفرینی به افتخار یک مهمان ویژه برنامه جشنواره کارآفرینی سیما امروز میزبان «رضا خلج» کارآفرین نمونه کشور است. 

قسمت دوم بررسی فیلم های سال ۲۰۱۹ و اسکار ۲۰۲۰ در «شب سینما» این هفته، پنجشنبه ۸ اسفندماه روی آنتن شبکه چهار می رود.

داود هاشمی از ادامه تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «رعد و برق» در استان گلستان خبر داد.

افشین پروین‌پور: علت فساد اقتصادی امروز فرهنگ ایجاد شده بعد از جنگ در سطح حاکمیت و دولت و زمانی است که رئیس‌جمهور وقت علناً گفت مدیران من باید مانور تجمل بدهند. این فرهنگ از رئیس دولت به وزرا و از وزرا به مردم منتقل شد و به تبع مسؤولین مسابقه تجمل‌گرایی و اشرافی‌گری بین مردم راه افتاد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد