امروز پنج شنبه  16 تير 1401
تعداد بازدید : 440 - تاریخ خبر : 1401/02/20 - 16:37
با حداقل بودجه کاری یک اثر فاخر ارائه دادیم

عوامل برنامه تلویزیونی «زندگی پس از زندگی» با حضور در واحد امور ارتباط با مخاطبان(162) روابط عمومی صدا وسیما ضمن گفت‌وگو با بینندگان این برنامه، به سوالات آنان پاسخ دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، عباس موزون، پژوهشگر، تهیه‌کننده و مجری این برنامه، محمدامین نوروزی، مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما و سید احمد میراحمدی عضو گروه تحقیق و پژوهش سه‌شنبه 20 اردیبهشت در واحد امور ارتباط با مخاطبان و در نشست خبری با رسانه‌ها حضور پیدا کردند و درباره برنامه با مخاطبان و اصحاب رسانه صحبت کردند.

محمد امین نوروزی در این نشست ابتدا درباره فرآیند تولید فصل سوم برنامه «زندگی پس از زندگی» نکاتی را بیان کرد وگفت: زمانی که فصل اول این برنامه تمام شد استقبال از آن ما را مجاب کرد که آن را در فصول بعد ادامه دهیم. در فصل دوم نیازی به اثبات خود نداشتیم و مخاطب می‌دانست که شاهد چه برنامه‌ای است و ما نیز با گنجاندن مستندهای متنوع فضای برنامه را از شکل گفت‌وگو محور صرف خارج کردیم. اما به خاطر محدودیت مالی به همه آن چیزی که برای آن برنامه‌ریزی کرده بودیم نرسیدیم.

وی افزود: با پربیننده شدن فصل دوم، انتظار داشتیم در فصل سوم به هر آنچه مدنظرمان است برسیم. مثلاً روی بعد بین‌المللی برنامه می‌خواستیم بیشتر تمرکز کنیم تا همه بدانند این موضوع مختص شیعیان نیست، بلکه موضوع روز جهان است. ما با توجه به بازخوردهایی که از خارج از کشور گرفتیم متوجه شدیم مخاطبان خارجی داریم. مثلاً امروز در تماس‌هایی که پاسخ دادم مخاطبی می‌گفت یکی از آشنایانش از کانادا برنامه را دیده است و متحول شده‌است.

نوروزی در ادامه با اشاره به محدودیت مالی و برآورد اندک این برنامه بیان کرد: ابایی ندارم بگویم هزینه هر قسمت ۸۰ میلیون شد. نیمی از پول خرج دکور و سوله شد. هزینه هنگفتی برای سوله خرج کردیم. همه کارها مستلزم هزینه بود و از این رو نتوانستیم مهمان خارجی بیاوریم.

مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار افزود: در فصل سه با اینکه ایده‌هایی داشتیم با محدودیت مواجه بودیم. این برنامه علی‌رغم استقبالی که از آن شد اما درگیر مسائل مالی شد و گویی دیده نمی‌شدیم. نمی‌دانم چرا ما در این اولویت نبودیم و خودمان را باید به چه کسی اثبات می‌کردیم تا کار پرتوان‌تر باشد.

وی ادامه داد: در حالی که برای دیگر برنامه‌ها چندین برابر پول خرج می‌شود، اما چرا برنامه‌ای که مخاطب خود را دارد نباید با آن با دست بازتر رفتار شود؟

نوروزی تصریح کرد: سوای بخشی از برنامه‌های سیما که کپی برنامه‌های دیگر خارجی هستند و مورد توجهند، این برنامه می‌تواند به روند عکس این ماجرا کمک می‌کند و بسیاری از کشورها از این برنامه کپی  می‌کنند واین  افتخار برای صدا و سیماست که برنامه ای می‌تواند توسط دیگر کشورها کپی شود. وی افزود: من نمی‌گویم مثل برنامه‌های دیگر پول داشته باشیم اصلاً این برنامه اگر این همه پول واردش شود، خراب می‌شود کمااینکه برای فصل دوم مطرح شد حامی مالی بگیریم اما من مخالفت کردم.

وی با تأکید بر اینکه دنبال این نیستم که درآمدهای کذایی برنامه‌های دیگر صرف این برنامه شود گفت: این برنامه باعث افتخار است و شما می‌توانید بروید این برنامه را در یوتیوب ببینید و در حالی که موج این برنامه در دیگر کشورها راه افتاده اما متاسفانه ما در پخش بین‌المللی و توزیعش ضعیف هستیم. درخواست ما این است که بتوانیم برای فصل بعد اتفاق خوبی رقم بزنیم. پیدا کردن تجربه‌گر سخت است ما برای حفظ تنوع ساختاری و محتوایی الزاماتی داریم.

مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار درباره فروش خارجی این برنامه افزود: در این زمینه به فکر هستیم و با تأمین برنامه امور بین الملل نیز در این زمینه صحبت کردیم تا علاوه بر درآمدزایی این برنامه در یوتیوب برای کشورهای متقاضی امکان خرید فراهم شود.

استقبال مراجع دینی عالی بود

عباس موزون هم در ادامه این نشست با اشاره به بحث بودجه‌ها و هزینه‌ها بیان کرد: ما با حداقل بودجه این کار را به سامان رساندیم. وقتی یکی از مدیران سازمان تماس گرفت و گفت می‌خواهیم از شما تشکر کنم. وقتی رقم کار را شنید تعجب کرد.

وی افزود: روند برنامه‌ریزی در این برنامه به گونه‌ای است که همه کسانی که با ما همکاری کردند چند وظیفه‌ای بودند و هرکدام چندین کار را بر عهده گرفتند.

تهیه کننده برنامه درباره قضاوت مراجع دینی نسبت به این برنامه گفت: معدل این واکنش‌ها تا به امروز عالی بوده و تشویق و تمجید و نقدهای دلسوزانه برای تقویت کار داشته‌اند.

موزون با اشاره به واکنش‌های انتقادی نسبت به روایت یکی از تجربه‌گران که از ملاقات با حاج قاسم سلیمانی گفته بود توضیح داد: از چپ و راست به این برنامه انتقادهایی را وارد کردند. اصلاً شما فرض کنید حاج قاسم هنوز در بدن خود بود. آقایان سیاسی که به این روایت هجمه کردید آیا زمانی که حاج قاسم در بدن خود بود، تنه‌ای به دیدگاه سیاسی شما می‌زد؟ مشکل شما در برخورد روح آن سردار چه بود؟ در حالی که در دیدار آن تجربه‌گر هیچ بحث سیاسی نبود.

وی افزود: طبق آمار مرکز تحقیقات ما در فصل دوم رکورد رضایت‌مندی مخاطبان را با 1/93 درصد شکستیم. اما در فصل سوم برنامه در کنار توجه و رضایت‌مندی مخاطبانش بیشتر رسانه‌ای شد. ما سال گذشته هم از نظر تعداد مخاطب به این ارقام رسیده بودیم اما امسال رسانه‌ها که هر کدام از یک خط فکری تبعیت می‌کنند بیننده و منتقد ما بودند. بعد از برنامه مربوط به حاج قاسم که تجربه‌گری از ملاقات روح ایشان گفت، خطوط رسانه‌ها و توجه آن‌ها به برنامه بیشتر شد.

نویسنده و پژوهشگر این برنامه درباره واکنش مردم هم گفت: مردم توجه زیادی به برنامه داشته‌اند، مثلاً بعد از برنامه مربوط به تجربه خودکشی، عده‌ای می‌گفتند از خودکشی منصرف شده‌اند.

وی با اشاره به استقبال کشورهای مختلف از این برنامه افزود: عراق و ترکیه به دنبال این برنامه هستند. ساکنان روسیه با ما تماس گرفتند و گفتند می‌خواهیم این برنامه را ترجمه کنیم. وقتی برنامه‌ای هست که جان نجات می‌دهد، چرا نباید مورد حمایت قرار بگیرد.

سید احمد میراحمدی کارشناس مذهبی و عضو گروه تحقیق و پژوهش حاضر در این نشست هم در توضیحاتی گفت: خاطرم هست فصل اول آقای موزون تماس گرفتند و گفتند احساس می‌کنم این برنامه اگر روی آنتن برود حوزه ممکن است واکنش منفی داشته باشد و کمی نگرانم. به او گفتم اصلاً نگران نباش، مطمئن باش چنان جایگاهی پیدا می‌کند که حد ندارد. من در متن حوزه هستم و می‌دانم چنان به آن در تمام سطوح علمی اقبال شده که گفتنی نیست.

وی افزود: جمله‌ای را مکرراً شنیده‌ام که مردم گفته‌اند بعد از چهل سال برنامه‌ای در حد جمهوری اسلامی ساخته شده است. بسیاری گفتند برنامه‌ای درحد تلویزیون می‌بینیم که از صدها هزار منبر اثرگذارتر است، از بسیاری کتب دینی بهتر است، فضا به شدت عالی پیش رفته است، قرار بود عالم غیب کاملاً غیب باشد اما حالا آن عالم غیب را از زبان تجربه‌گران لمس می‌کنند.

برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

 

 

انتهای پیام/ج

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما در احکامى جداگانه کورش مفاخری را به عنوان رییس مرکز طرح, برنامه و ارزیابى و سید باقر حاجى سید رضى را به سمت رییس مرکز تولید و فنى این معاونت منصوب کرد.

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل تابستان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «مکس شعبده باز»، «کلاس 83»، «شاهدی از غیب» و «کسی نمی تونه حریفت بشه» 4 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما دیدنی می شوند.

 با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۲۲، شبکه ورزش نخستین برنامه مربوط به جام جهانی فوتبال را با عنوان «تا جام جهانی» از امشب (سه‌شنبه ۷ تیرماه) روانه آنتن می‌کند.

معاون سیما به مناسبت رونمایی از سند تحول رسانه ملی، طی یادداشتی ، ضرورت بروزرسانی و پیشرفت در این عرصه را در امر تحول رسانه اجتناب ناپذیر دانست و معاونت سیما را بزرگترین بازوی اجرایی و عملیاتی تحقق سند راهبری تحول در سازمان صداوسیما توصیف کرد.

پخش سریال «برف بی صدا می بارد» از جمعه شروع می شود.

معاون سیما در سفر به پایتخت مقاومت کشور بر استفاده از ظرفیت های استانی در برنامه سازی سیما و تولید آثاری فاخر با محوریت شهید حاج قاسم سلیمانی تاکید کرد.

برنامه «به خانه بر می گردیم» جمعه ۱۰ تیرماه مصادف با اول ذی الحجه سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) که به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است ویژه این مناسبت از ساعت ۱۶:۲۰ تماشایی می شود.

در تعطیلات پایان هفته و همچنین عید سعید قربان با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید؛ «ریون ناقلای کوچولو»، «بچه های کلاس هشتم»، «آخرین مبارز»، «اژدهای چاق وارد می شود»، «پدر ما»، «18 هدیه»، «لویی و لوکا در ماموریتی به ماه»، «صاحبخانه مزاحم» و «جرنی و پدربزرگ» فیلم های جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مجله سینمایی «سینما هویت» به تهیه کنندگی پیمان خزلی از تاریخ ۱۸ تیر ۱۴۰۱ هر روز ساعت ۱۷:۱۵ با پخش یک فیلم سینمایی و تحلیل و بررسی آن از شبکه امید پخش می‌شود.

تصاویر جدید از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

سامانه بروز رسانی و بازسازی تولیدات فاخر و خاطره ساز پویانمایی در مرکز پویانمایی صبا راه اندازی شد.

شبکه پنج سیما، با شروع فصل تابستان ویژه برنامه های متنوع و جذابی را برای مخاطبان تدارک دیده است. این شبکه از اولین هفته تیرماه، سریال جدید داستان یک شهر را شروع به پخش کرده است و برنامه هایی نظیر «شهر امن»، «شب فیروزه ای»، «کهکشانیا»، «سلام تهران»، «پریزاد»، «شهرک رنگین کمان2»، «رنگین کمان»، «ماهرشو» و جشنواره فیلم های سینمایی را نیز در جدول پخش برنامه های تابستان خود جانمایی کرده است.  

برنامه «از آسمان» در تازه‌ترین قسمت خود که پنجشنبه ۹ تیر روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود به سراغ زندگی شهید سید مصطفی موسوی یکی از جوان‌ترین شهدای مدافع حرم اهل بیت (ع) رفته است.

پویش مردمی هر خانه یک پرچم به مناسبت عید غدیر خم آغاز شد.

برنامه تلویزیونی «نسیما» به عنوان تنها دوربین مخفی صداوسیما به تهیه کنندگی و کارگردانی پرهام عمرانی در دهمین قسمت خود به مناسبت روز ازدواج به مساله ازدواج آسان پرداخت.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

معاون سیما در سفر به پایتخت مقاومت کشور بر استفاده از ظرفیت های استانی در برنامه سازی سیما و تولید آثاری فاخر با محوریت شهید حاج قاسم سلیمانی تاکید کرد.

برنامه ی «شب فیروزه ای» امشب چهارشنبه 15 تیرماه ساعت21 با حضور فخرالدین صدیق شریف هنرمند پیشکسوت تلویزیون، تئاتر و سینما و امید معنوی مداح آیینی تماشایی می شود.

برنامه تلویزیونی «برسد به دست فردا» شامگاه جمعه ۱۷ تیرماه، ساعت ۲۲:۳۰ با موضوع «اینترنت و ارتباطات نوین» روی آنتن شبکه چهارسیما می‌رود.

مستند «بردی» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید عدنان طاهری و از تولیدات شبکه مستند به سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی راه یافت.

برنامه «از آسمان» در تازه‌ترین قسمت خود که پنجشنبه ۱۶ تیر روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود به سراغ زندگی شهیدِ بروجنی علیرضا جیلان رفته است.

مجله سینمایی «سینما هویت» به تهیه کنندگی پیمان خزلی از تاریخ ۱۸ تیر ۱۴۰۱ هر روز ساعت ۱۷:۱۵ با پخش یک فیلم سینمایی و تحلیل و بررسی آن از شبکه امید پخش می‌شود.

در دومین قسمت از برنامه ساعت سینما، پویانمایی سینمایی «وال ئی - Wall.E» پس از نقد و تحلیل برای علاقه مندان سینما، پنج شنبه، ۱۶ تیر، ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در برنامه تلویزیونی شبکه افق گفت: تشکیل دوباره وزارت بازرگانی خطر بازگشت ارز رانتی و رانت‌خواران را در پی خواهد داشت.

علی ولیانی، بازیگر سینما و تلویزیون مهمان دیشب شب‌نشینی بود؛ او در این برنامه از نحوه ورود خود به حوزه بازیگری صحبت کرد و علاقه‌اش نسبت به چارلی چاپلین را توضیح داد. وی همچنین در ادامه از همکاری خود با مهران مدیری سخن گفت.

در تعطیلات پایان هفته و همچنین عید سعید قربان با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید؛ «ریون ناقلای کوچولو»، «بچه های کلاس هشتم»، «آخرین مبارز»، «اژدهای چاق وارد می شود»، «پدر ما»، «18 هدیه»، «لویی و لوکا در ماموریتی به ماه»، «صاحبخانه مزاحم» و «جرنی و پدربزرگ» فیلم های جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

 مجموعه تلویزیونی «اقیانوس آرام» در پنجمین قسمت خود که امروز چهارشنبه ۱۵ تیرماه ساعت ۱۸ روانه آنتن می‌شود میزبان وحید فرجی عکاس و مستندساز جوان خواهد بود.

برنامه این هفته «رواق» از مسجد بزرگ امام حسین به روی آنتن می رود.

شبکه پنج سیما برای ارج نهادن به ارزش های والای عید غدیر و تکریم این روز معنوی، پویش «یک یا علی» را با هدف مشارکت مردم عزیز ایران و شهروندان گرامی در امور خیر اجتماعی و خانوادگی راه اندازی کرده است.

‌همزمان با برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر مرکز پویانمایی صبا موفق شد با ارائه ۵ اثر در این جشنواره، به بخش مسابقه پویانمایی این رویداد بین المللی راه یابد.

رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه شهر امن : هر اتوبوس می تواند حدود 40 خودرو را در ترافیک و در بحث حمل و نقل عمومی از معابر شلوغ حذف کند.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما